Zamknij

Jest projekt ustawy. Tyle będą zarabiać posłowie po obniżeniu pensji

Redakcja
13.04.2018 19:37
Sejm
fot. PAP

PiS złożył w Sejmie projekt ustawy ws. obniżenia wynagrodzeń parlamentarzystów o 20 procent. Sejm ma się nim zająć na kolejnym posiedzeniu - poinformował w piątek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Mniej posłów w parlamencie. Popierasz?

Liczba głosów:

Terlecki poinformował, że w piątek PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. - To jest projekt, który obniży wynagrodzenia posłom i senatorom tej kadencji - powiedział.

- Składamy ten wniosek, on będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu i w krótkim czasie wejdzie w życie - dodał. Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 8-11 maja.

Obniżenie wynagrodzeń parlamentarzystów 

Projekt ustawy zakłada obniżenie uposażenia posła i senatora o 20 proc., zakładając, że wynagrodzenie będzie wynosiło 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat. 

Zobacz także

Jak wyliczył portal Gazeta.pl, po zmianie przepisów posłowie będą zarabiać niewiele ponad 7,9 tys. zł brutto. Aktualna pensja wynosi 9892,30 zł brutto. Dieta poselska pozostanie na dotychczasowym poziomie 2473,08 zł brutto. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, wpływy budżetu państwa z tytułu zmniejszenia poselskich i senatorskich wynagrodzeń zwiększą się w skali roku o ok. 13 mln złotych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował na początku kwietnia, że Komitet Polityczny PiS na jego wniosek ustalił, że w Sejmie zostanie złożony projekt przewidujący obniżenie o 20 proc. pensji poselskich i senatorskich. Mają też zostać "wprowadzone nowe limity obniżające" wynagrodzenia dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców. Kaczyński zapowiedział również, że ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami, zdecydowali się na przekazanie swoich nagród na cele społeczne do Caritasu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/DG