Zamknij

Obostrzenia dla niezaszczepionych? "To rzeczywistość, przed którą ostrzegaliśmy"

10.06.2021 12:18
szczepienie przeciw COVID-19
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Rada Medyczna przy premierze jest za utrzymaniem części obostrzeń dla osób niezaszczepionych. - To rzeczywistość, do której trzeba się przyzwyczaić i przed którą ostrzegaliśmy antyszczepionkowców - mówił w Radiu ZET Tomasz Karauda, lekarz pracujący na oddziale chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala im. Barlickiego w Łodzi.

Co dalej z obostrzeniami? W czwartek lub piątek odbędzie się konferencja prasowa, na której rząd ma ogłosić restrykcje na kolejne tygodnie. Obejmą one okres wakacyjny. Dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy premierze, mówił, że eksperci opowiadają się za utrzymaniem części obostrzeń dla osób niezaszczepionych.

- Nie rozmawialiśmy ostatnio z rządem o szczegółach luzowania obostrzeń, ale ogólna strategia ich znoszenia została wypracowana dużo wcześniej. Epidemia się nie skończyła i póki tak jest, to wszystkich obostrzeń nie da się w naszej ocenie znieść. Oczywiście w stosunku do osób niezaszczepionych. Osoby zaszczepione czy uodpornione w wyniku przebycia COVID-19 powinny natomiast być zwalniane z kolejnych rygorów sanitarnych czy ograniczeń - powiedział w rozmowie z PAP.

Obostrzenia tylko dla niezaszczepionych? "To rzeczywistość, do której trzeba się przyzwyczaić"

Rekomendacje Rady skomentował w Radiu ZET Tomasz Karauda, lekarz pracujący na oddziale chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala im. Barlickiego w Łodzi. - Popieram takie rozwiązanie. To rzeczywistość, do której trzeba się przyzwyczaić i przed którą ostrzegaliśmy antyszczepionkowców - mówił.

Jeżeli mamy osobę chorą na gruźlicę, to możemy ją wypuścić w tłum ludzi, na koncert czy do kina? Nie, nie możemy, bo pozaraża. A na COVID - tak, proszę bardzo, może korzystać ze wszystkiego. No nie.

lekarz Tomasz Karauda

- Każdy ma prawo do swoich poglądów i przekonań na temat szczepień. Ale musi mieć świadomość, że te poglądy mają swoje ograniczenia i konsekwencje. Bo nie można w imię wolności szkodzić innym ludziom - podkreślił ekspert.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Radio ZET/PAP