Zamknij

Obostrzenia dla niezaszczepionych? Szef MZ powiedział o planach rządu

13.10.2021 18:35

Nowe obostrzenia mimo wzrastającej liczby zakażeń koronawirusem nie zostały wprowadzone. Minister zdrowia Adam Niedzielski został zapytany na antenie TVN24 o ewentualne restrykcje dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. 

Adam Niedzielski
fot. PRZEMYSLAW WIERZCHOWSKI/REPORTER

Obostrzenia złagodzone przed tegorocznymi wakacjami nadal obowiązują. Rząd przedłużył obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi oraz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych do końca października. Czy i kiedy zostaną wprowadzone nowe obostrzenia i czy obejmą osoby niezaszczepione przeciw COVID-19? Głos w tej sprawie na antenie TVN24 zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski

Obostrzenia dla niezaszczepionych? "Są różne nastroje społeczne"

Szef resortu zdrowia potwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że szczyt czwartej fali prognozowany jest na przełom listopada i grudnia. W tym okresie dzienna liczba zakażeń koronawirusem może sięgać 10 tysięcy. – Nie sprawdziły się scenariusze mówiące o 15 tysiącach nowych przypadków w październiku – dodał. 

Niedzielski pytany przez Konrada Piaseckiego o ewentualne obostrzenia dla osób niezaszczepionych, stwierdził, że badania społeczne wskazują na "różne nastroje" społeczeństwa. – Poziom skłonności do szczepień zatrzymał się na poziomie 70 procent. W tej chwili mamy wyszczepienie dorosłej populacji rzędu 60 procent, to nie mamy już tak wiele przestrzeni – tłumaczył.  

Minister zdrowia wyjaśnił, że rząd nie chce stosować środków przymusu, gdy tylko 30 procent społeczeństwa jest przeciwne szczepieniom. – Można wprowadzać różne regulacje, ale te regulacje powinny trafiać na odpowiednio przeanalizowane preferencje społeczne – dodał. 

Szef MZ poinformował, że w projekcie ustawy pozwalającej pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony, jest zapis mówiący o obowiązkowych szczepieniach medyków. – Będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy – zapowiedział Adam Niedzielski.

loader

RadioZET.pl/TVN24