Zamknij

Obostrzenia mogą powrócić w tych regionach. Minister zdrowia podał warunek

20.09.2021 15:13
Karetki - zdjęcie ilustracyjne
fot. Shutterstock/Tomasz Kudala

Czwarta fala koronawirusa w Polsce jak dotąd uderzyła najmocniej w niezaszczepionych. Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o powrót obostrzeń stwierdził, że rząd ma przygotowany model działania. Powrócą strefy, a więc obostrzenia będą wprowadzane regionalnie. Najbardziej zagrożone są te województwa, w których procent w pełni zaszczepionej populacji jest najniższy, a więc woj. podkarpackie, podlaskie i lubelskie.

C zwarta fala epidemii Covid-19 w Polsce dotyka głównie osoby niezaszczepione. Tak wynika z informacji przekazywanych przez resort zdrowia oraz szpitale. Minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji prasowej w poniedziałek zaznaczył, że „w ostatnich dniach mamy do czynienia z kontynuacją wzrostów, jeżeli chodzi o liczbę nowych zakażeń”.

Koronawirus w Polsce. Konferencja Adama Niedzielskiego

– Mamy do czynienia już z dynamikami rzędu 35, nawet 40 procent. Nawet z dnia na dzień zdarzały się takie sytuacje, że ta dynamika była blisko 50-procentowa – przekazał Niedzielski. Minister wskazał, że najtrudniejsza sytuacja panuje w województwach: lubelskim, podlaskim, zachodniopomorskim i podkarpackim. Wskaźnik nowych wykrytych przypadków zakażenia wirusem Sars-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców w województwie lubelskim wynosi około 5, na Podlasiu 2,7, w Zachodniopomorskiem 2,4 i Podkarpackiem 2,1.

Z wyjątkiem województwa zachodniopomorskiego, wszystkie te regiony mają także relatywnie niski procent zaszczepionej populacji. – Województwa podkarpackie i lubelskie to dwa województwa o najniższym współczynniku wyszczepienia. Widać korelację między sytuacją epidemiczną a poziomem zaszczepienia – ocenił Niedzielski.

Obostrzenia w trakcie czwartej fali. Niedzielski podał warunek

Minister zdrowia zapewnił, że nie przewiduje wprowadzenia obostrzeń, jeśli średnia dzienna liczba zakażeń będzie niższa niż tysiąc dziennie. – To jest zbyt mały poziom, poziom niewymagający reakcji – zaznaczył. Jednak według szefa resortu zdrowia przekroczenie tego poziomu możliwe jest jeszcze w tym tygodniu. Minister poinformował także, że ponownie zostanie wprowadzony podział na strefy.

Regionalizacja obostrzeń była zapowiadana przez przedstawicieli rządu już w sierpniu. Adam Niedzielski potwierdził to na poniedziałkowej konferencji. – Mamy przygotowany pewien model dzielenia na strefy zielone, żółte i czerwone, uwzględniający poziom zaszczepienia w regionach, ale to nie jest czas na podejmowanie decyzji o restrykcjach – zastrzegł minister zdrowia.

Z tych zapowiedzi wynika, że regionami, które są najbardziej zagrożone wprowadzeniem obostrzeń, są te, w których najmniejszy procent populacji jest zaszczepiony, czyli: województwo podkarpackie (36,7 proc. w pełni zaszczepionych), podlaskie (40,4 proc) i lubelskie (42,7 proc.). Jeśli sytuacja nie poprawi się w województwie zachodniopomorskim, tam również mogą zostać wprowadzone ograniczenia.

RadioZET.pl/Ministerstwo Zdrowia/TVN24/Onet.pl/Wp.pl/oprac. AK