Zamknij

Co z restauracjami i hotelami? Decyzja ws. odmrażania kolejnych branż za tydzień

21.04.2021 17:31

Luzowanie obostrzeń rząd zaczął od edukacji i branży beauty. Od 26 kwietnia w 11 województwach nastąpi powrót do szkół w klasach I-III oraz otwieranie salonów fryzjerskich. Na zdejmowanie kolejnych restrykcji jeszcze trochę poczekamy. Jakie obostrzenia będą z nami w maju 2021? Decyzje dotyczące otwierania hoteli i restauracji oraz organizacji wesel i komunii mają być podjęte w środę, 28 kwietnia. 

restauracja
fot. Polska Press/East News
  1. Luzowanie obostrzeń w maju 2021. Co z hotelami i restauracjami oraz organizacją wesel i komunii?
  2. Co z maseczkami na świeżym powietrzu?

Rząd, znosząc niektóre obostrzenia, zdecydował się na regionalizację. - Analizując sytuację, staramy się patrzyć na regiony. Do tych regionów, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń jest bardzo wysoki, należą województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie - wyliczał na konferencji prasowej Adam Niedzielski. W tych pięciu województwach na razie nic się nie zmieni.

Luzowanie obostrzeń w maju 2021. Co z hotelami i restauracjami oraz organizacją wesel i komunii?

Luzowanie obostrzeń od 26 kwietnia dotyczy z kolei województw, gdzie sytuacja epidemiczna jest lepsza, tj.: warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia w szkołach w tych 11 województwach wróci nauka hybrydowa. Otwarte zostaną także salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Jeśli chodzi o otwieranie kolejnych branż gospodarki, rząd chce wziąć pod uwagę, jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku liczby zakażeń. Taki "szczegółowy plan postępowania dla całego maja", obejmujący m.in. branżę hotelarską i gastronomiczną, ma zostać przedstawiony w następną środę, 28 kwietnia. W tym planie ma być także odniesienie do kwestii komunii, wesel i innych tego typu uroczystości.

- [...] Po pierwsze elementem bardzo poważnym, który musimy brać pod uwagę, jest to, jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku przede wszystkim liczby zakażeń, ale ona spada dosyć dynamicznie. Natomiast chcemy jeszcze przez ten tydzień przyjrzeć się, jak będzie wyglądała dynamika spadku przede wszystkim obłożenia bazy szpitalnej, ale również zgonów - zaznaczył Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

loader

Co z maseczkami na świeżym powietrzu?

W przyszłą środę rząd ma także odnieść się do często poruszanego tematu, którym jest możliwość zniesienia nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu. - Tak, oczywiście, rozmawiamy i dyskutujemy na ten temat - mówił na konferencji Adam Niedzielski, pytany o decyzje w tej sprawie.

- Tutaj zarówno bierzemy pod uwagę pewien aspekt związany z nowymi badaniami, które się pojawiają i dotyczą określenia ryzyka transmisji wirusa na zewnątrz - podkreślił. Głównym kryterium, czy maseczki będą noszone na zewnątrz, ma być "częstotliwość zakażeń, zachorowań i w perspektywie tego tygodnia". Szef MZ dodał, że brane są również pod uwagę aspekty związane z łatwością egzekucji prawa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl