Zamknij

"Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia". Niedzielski zabrał głos ws. obostrzeń

Magdalena Kulej
27.09.2021 11:35
minister zdrowia Adam Niedzielski
fot. PAP/Piotr Polak

Mamy do czynienia z trendem wzrostowym - podkreślał na konferencji prasowej w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Na razie jednak nie jest to jego zdaniem czas na "drastyczne decyzje" ws. obostrzeń. - Na październik przygotowaliśmy natomiast projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie restrykcji - dodał.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że wrzesień zakończy się z liczbami około 1 tys. zakażeń dziennie. Miesiąc później, w październiku, ma to być już około 5 tys. nowych przypadków każdego dnia. - Kontynuacja trendu wzrostowego na pewno będzie miała miejsce - mówił podczas konferencji prasowej w Kielcach szef MZ Adam Niedzielski

Minister zdrowia podkreślił przy tym, że faktycznie istnieje związek pomiędzy liczbą szczepień a liczbą zakażeń oraz hospitalizacji, co widać wyraźnie na przykładzie województwa lubelskiego i podkarpackiego, gdzie szczepień jest wyjątkowo niewiele.

Obostrzenia na październik 2021?

Na razie, jak podkreślał w poniedziałek Niedzielski, mimo trendu wzrostowego nie jest konieczne podejmowanie "drastycznych decyzji" dotyczących  obostrzeń. - Przy tej liczbie zakażeń nie przewidujemy zmian w restrykcjach - mówił. Dla szefa MZ priorytetem jest obecnie namawianie do  szczepienia przeciwko COVID-19.

- Na październik przygotowaliśmy natomiast projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie obowiązujących obecnie obostrzeń - dodał minister. Zasady mają być takie same - zaszczepieni nie mają być wliczani do limitów.

RadioZET.pl