Zamknij

Obostrzenia na wrzesień. Rząd opublikował nowe rozporządzenie

30.08.2022 07:45

Obostrzenia epidemiczne w dotychczasowym zakresie zostają z nami dłużej – w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w tej sprawie. Rządowe przepisy będą obowiązywać do 30 września.

Adam Niedzielski
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Nowe rozporządzenie przedłużające aktualne obostrzenia wejdzie w życie 31 sierpnia. Oznacza to, że nadal konieczne będzie zakrywanie – przy pomocy maseczki – ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza i w aptekach.

Obostrzenia przedłużone do 30 września

Zmienione przepisy w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego przewiduje ponadto m.in. przywrócenie obowiązku dostarczania świadczeniodawcy oryginału skierowania na dane świadczenie w postaci papierowej w terminie 14 dni roboczych od dokonania wpisu na listę oczekujących.

Ponadto rozporządzenie wprowadza regulację, zgodnie z którą wniosek o przywrócenie na listę oczekujących, świadczeniobiorca będzie mógł zgłosić nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia obowiązywania uprawnienia do przywrócenia na tę listę bez konieczności uprawdopodobnienia, że niezgłoszenie się nastąpiło z powodu siły wyższej.

Koronawirus w Polsce

16 maja rozporządzenie ministra zdrowia zniosło obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 roku stan epidemii, zastępując go stanem zagrożenia epidemicznego. Od 22 lipca trwa akcja szczepień drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19, którą mogą zaszczepić się osoby w wieku powyżej 60 lat oraz pracownicy wykonujący czynności zawodowe w placówkach ochrony zdrowia, w tym w aptekach i punktach aptecznych oraz studenci kierunków medycznych.

Od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, łącznie potwierdzono 6 167 759 przypadków. Zmarło 117 030 pacjentów z COVID-19.

RadioZET.pl/PAP