Zamknij

Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Surowsze limity, weryfikacja szczepień

15.12.2021 07:01

W środę 15 grudnia weszło w życie rozporządzenie rządu w sprawie nowych obostrzeń w walce z COVID-19. Surowsze restrykcje związane są z czwartą falą, oznaczają głównie ograniczenia zajętości miejsc z 50 do 30 proc. w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych.

Obostrzenia od 15 grudnia
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Obostrzenia zostały zaostrzone w Polsce od 15 grudnia w związku z niezatrzymującą się czwartą falą pandemii. Eksperci nie mieli złudzeń – rząd wprowadził ograniczenia za późno, w reakcji na fatalne dane ze szpitali i galopujący bilans tzw. nadmiarowych zgonów.

Rozporządzenie rządu w sprawie obostrzeń zakłada przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów. 

Obostrzenia od 15 grudnia. Obowiązują do końca stycznia

W usługach i miejscach publicznych tj. restauracje, hotele, bary, kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne limit zajętych miejsc spadł z połowy do 30 proc. Istotne jest to, że nie wliczają się do niego zaszczepieni przeciw COVID-19, ale by tak się stało, przedsiębiorca musi weryfikować tzw. certyfikaty covidowe

W przypadku lokali gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej jednego metra, licząc od powierzchni stolika. Do limitu nie liczą się osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

Najsurowsze restrykcje dotyczą działalności dyskotek i klubów nocnych. Od środy te miejsca mają zakaz działalności do końca stycznia 2022 roku. Wyjątkiem jest noc sylwestrowa - rząd dopuścił jednorazowe organizowanie imprez do 100 osób.

limity w kinach, kosciolach, teatrach, 30 pro
fot. Ministerstwo Zdrowia

Bliscy chorych z COVID-19 zwolnieni z kwarantanny. Pod warunkiem

Nowe obostrzenia zwolnią z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny osoby, które mieszkają lub prowadzą wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W tym celu warunkiem jest uzyskanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego po potwierdzonej infekcji współlokatora.

limity w lokalach 30 pro
fot. Ministerstwo Zdrowia

Przylatujący do Polski spoza strefy Schengen powinni wykonywać test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Podróżni bez takowych testów będą musieli odbyć w Polsce, już po przylocie, obowiązkową kwarantannę.

RadioZET.pl/PAP - Agata Zbieg