Zamknij

Obostrzenia od 19 kwietnia do zmiany. Majówka jednak z ograniczeniami

Magdalena Kulej
14.04.2021 10:52
Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Przedszkola i żłobki będą otwarte - to jedna ze zmian w obostrzeniach od 19 kwietnia wprowadzonych właśnie przez rząd. Obostrzenia, które minister zdrowia ogłosił na konferencji prasowej, będą częściowo obowiązywały również w majówkę. Przedstawiamy ich pełną listę.

Obostrzenia od 19 kwietnia w większości zostaną utrzymane - częściowo dotyczy to również zbliżającej się majówki. Rząd wprowadził tu jednak pewne wyjątki. Szczegóły nowych zasad obowiązujących po 18 kwietnia przedstawił na środowej  konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski

Sytuacja epidemiczna w Polsce wciąż jest bardzo trudna i choć dzienne przyrosty zakażeń nie są już rekordowo wysokie (ponad 21 tys. zakażeń 14 kwietnia), trzecia fala - jak podkreśla szef MZ - osiąga właśnie apogeum w szpitalach i to właśnie sytuacja w szpitalach, dostępność łóżek i respiratorów, jest teraz dla rządu sygnałem, czy obostrzenia w ogóle można luzować. - Dzisiaj mamy taki pierwszy dzień, kiedy nieco zmalała liczba hospitalizacji - mówił Niedzielski, podkreślając przy tym jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić tu o stabilizacji.

Dlatego w środę (14 kwietnia) podczas spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto decyzję o przedłużeniu większości restrykcji w całym kraju do 25 kwietnia. Są tu jednak pewne wyjątki. 

Obostrzenia od 19 kwietnia i na majówkę 2021

Zmiany w obostrzeniach po 18 kwietnia:

Obostrzenia, które obowiązywały już wcześniej i zostają utrzymane do 3 maja

  • Zamknięte hotele i obiekty noclegowe (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy)

Obostrzenia, które obowiązywały już wcześniej i zostają utrzymane do 25 kwietnia

  • Zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne
  • Zamknięte kina, teatry, muzea i galerie sztuki
  • Zamknięte sklepy w centrach handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych)
  • Zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i markety budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2
  • Zamknięte sauny, solaria i kasyna
  • Zamknięte siłownie i kluby fitness
  • Powrót do szkoły zostaje przesunięty. W szkołach nadal obowiązuje nauka zdalna
  • W kościołach obowiązuje limit 1 os. na 20 m2

- Majówka będzie okresem wytężonych kontroli sanitarnych i policyjnych - zapowiedział minister zdrowia. - Jeżeli pomyślimy o dalszych luzowaniach, to regionalizacja obostrzeń będzie właściwym rozwiązaniem - dodał.

RadioZET.pl