Zamknij

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada. Rozporządzenie wprowadza kilka zmian

31.10.2021 08:46

Obostrzenia wprowadzone przez rząd będą obowiązywały do 30 listopada. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów zmienia m.in. przepisy dotyczące obowiązkowego noszenia maseczek w szkołach i na uczelniach. 

Adam Niedzielski, Mateusz Morawiecki
fot. Mateusz Grochocki/East News

Obostrzenia, czyli ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostały przedłużone do 30 listopada. Nowe rozporządzenie rządu wchodzi w życie 31 października. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9798 nowych przypadkach COVID-19

Obostrzenia w listopadzie 2021 roku. Obowiązkowe maseczki w szkołach i na uczelniach

Zmienione rozporządzenie Rady Ministrów wprowadza modyfikację regulacji dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa podczas przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego - ich uczestnicy będą zwolnieni z tego obowiązku na wzór konkursów i egzaminów organizowanych dla innych grup zawodowych.

Rozporządzenie stanowi ponadto, że na terenie m.in. szkół, placówek oświatowych, uczelni i instytutów badawczych zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi), chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem.

Uzasadnieniem wprowadzenia obowiązku zasłaniania ust i nosa wyłącznie w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi) jest też, jak wskazano, zwiększone ryzyko ewentualnych kontaktów mogących skutkować transmisją wirusa SARS-CoV-2 z uwagi na fakt, że w przerwach między zajęciami (jak również podczas zajęć świetlicowych w szkołach) studenci oraz uczniowie mają kontakt ze zdecydowanie większą liczbą osób.

Obostrzenia dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa nie podlegają modyfikacji w odniesieniu do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. 

Obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi, z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących; konieczność noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie i kościele, a także ograniczona liczba miejsc w teatrach i kinach – to tylko część obostrzeń, które nadal obowiązują w związku z pandemią koronawirusa.

loader

RadioZET.pl/PAP