Zamknij

Jednak będą nowe obostrzenia? "Wiceminister Kraska te propozycje analizował"

26.11.2021 13:05
Waldemar Kraska spotka się z opozycją ws. obostrzeń
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Zapewne na piątkowym spotkaniu wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z przedstawicielami klubów i kół będą analizowane konkretne propozycje, jakie mogłyby zostać wprowadzone w naszym kraju w związku z sytuacją epidemiczną – zapowiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Rząd nie wprowadził obostrzeń mających spowolnić rozwój czwartej fali koronawirusa, a minister zdrowia uzasadniał brak ostrzejszych restrykcji "zupełnie innymi warunkami", w porównaniu do jesieni 2020 roku. Adam Niedzielski mówił o większej odporności w populacji wskutek szczepień i przechorowania COVID-19, ale też możliwych konsekwencji restrykcji, które dotknęłyby osoby zaszczepione.

Wskaźniki nowych infekcji i zgonów nie napawają jednak optymizmem. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz stwierdził w piątek 26 listopada, że przestaliśmy poważnie podchodzić do obowiązujących od maja podstawowych obostrzeń (dystans, dezynfekcja, noszenie maseczek). – I to dotyczy zarówno osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych – podkreślił Andrusiewicz.

Będą nowe obostrzenia? Wiceminister spotka się z politykami opozycji

Rzecznik resortu zdrowia poinformował, że w piątek o godz. 14 odbędzie się spotkanie wiceministra MZ Waldemara Kraski z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych, którego tematem będą propozycje możliwych obostrzeń w dobie czwartej fali COVID-19. – I zapewne tam będą analizowane konkretne propozycje, bo już dziś wiceminister Kraska te propozycje analizował – zaznaczył rzecznik MZ.

Epidemia hamuje w dwóch województwach. "Spadek zajętych łóżek"

Andrusiewicz wspomniał, że w woj. lubelskim i podlaskim, w których od października notowano najwyższą dynamikę rozwoju epidemii, fala nowych zachorowań wyhamowuje. – Obserwujemy spadek dynamiki zakażeń koronawirusem. W woj. lubelskim i podlaskim spadki są dwucyfrowe: na Lubelszczyźnie to spadek o 17 proc., na Podlasiu – o 12 proc. – poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia. – W tych dwóch województwach w tym tygodniu, w dni robocze, zanotowaliśmy spadek liczby zajętych łóżek. Na Lubelszczyźnie to 56 łóżek mniej niż jeszcze w poniedziałek, na Podlasiu – o ponad 40 łóżek mniej – poinformował.

Wskazał, że największe i najludniejsze województwo kraju "powoli wyhamowuje na drodze epidemicznej". – Jeszcze tydzień temu mieliśmy dynamikę wzrostu na poziomie pięćdziesięciu kilku procent, dzisiaj – porównując tydzień do tygodnia – ta dynamika spadła do 10 proc. – powiedział Andrusiewicz.

RadioZET.pl/PAP - Edyta Roś, Agata Zbieg

C