Zamknij

Obostrzenia w kościołach. Co z komuniami? Rzecznik rządu zapowiada zmiany

22.04.2021 12:13

Obostrzenia i limity wiernych w kościołach mogą zostać wkrótce zmienione - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Niewykluczone, że tegoroczne pierwsze komunie odbędą się w terminie. 

Pierwsza komunia święta
fot. KRZYSZTOF SZYMCZAK/Polska Press/East News

Luzowanie obostrzeń w gospodarce i edukacji zaplanowane jest na maj. Rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Tłit" pytany o znoszenie restrykcji w kościołach zapowiedział, że limit wiernych na mszach świętych będzie się nieco powiększał wraz z obniżającą się liczbą zakażeń koronawirusem

- Spodziewam się, że w przyszłym tygodniu, oprócz planu odmrażania poszczególnych obszarów gospodarki, zmienią się lekko limity w miejscach kultu religijnego - poinformował. Jak mówił dalej, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, rząd stopniowo będzie chciał te regulacje modyfikować. - Nie wykluczam, że będą miały one charakter regionalny - dodał Müller.

Przypomnijmy, że obecnie w kościołach obowiązuje limit wiernych - jedna osoba na 20 mkw., przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m pomiędzy osobami. Ponadto w świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

Co z komuniami? 

Jak będą wyglądać tegoroczne pierwsze komunie? Abp Wiktor Skworc polecił proboszczom z archidiecezji katowickiej zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej i pierwszej komunii świętej w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin. W archidiecezji warszawskiej termin uroczystości pierwszej komunii proboszcz powinien ustalić w porozumieniu z rodzicami dzieci przystępujących do sakramentu.

Kuria metropolitalna gdańska opublikowała na swej stronie internetowej wytyczne abpa Tadeusza Wojdy w sprawie organizacji uroczystości pierwszych komunii. Hierarcha wskazał, że spotkania przygotowujące dzieci do przyjęcia sakramentów należy prowadzić z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

"Należy mocno zobowiązać też rodziców do przeprowadzenie katechez domowych według materiałów przekazanych przez duszpasterza przygotowującego do sakramentów" – zaznaczył.

Luzowanie obostrzeń od 26 kwietnia

Od 26 kwietnia część obostrzeń zostanie poluzowana w 11 regionach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń. Otwarte będą w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 przejdą na nauczanie hybrydowe. Inne ograniczenia pozostaną. Są to województwa: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie oraz małopolskie.

W pięciu województwach, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35 – tzn. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim - wszystkie dotychczasowe ograniczenia zostają utrzymane.

loader

RadioZET.pl/Wp.pl