Zamknij

Specjalne kamery "wyłapią" osoby bez maseczki. Zdjęcia trafią na policję

14.12.2021 20:50

Kamery mają "wyłapywać" osoby, które przychodzą do Urzędu Miasta Poznania bez wymaganej maseczki. Specjalny monitoring zainstalowano w budynku przy ulicy Gronowej. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, podobny sprzęt może się pojawić także w innych salach obsługi klienta.

Kamera
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Aktualne obostrzenia nakazują m.in. zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, a do takich należą m.in. urzędy. "Niestety, nie wszyscy stosują się do tego nakazu. Dlatego w budynku przy ulicy Gronowej 22 a zainstalowano specjalne kamery. Dzięki nim łatwiej będzie ukarać osoby, które nie noszą maseczek" – podał poznański magistrat.

Kamery "wyłapią" osoby bez maseczki. Zdjęcia trafią na policję

W budynku urzędu miasta przy ulicy Gronowej rozpoczęto instalowanie 5 kamer, które są w stanie nagrywać obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości. Magistrat wskazał, że jakość zdjęć jest tak dobra, że bez problemu można na nich rozpoznać twarze osób, które nie noszą nakazanych przepisami maseczek. Urządzenia – jak podkreślono - zamontowano ze względu na klientów, którzy nie chcą zasłaniać ust i nosa mimo tego, że urzędnicy wielokrotnie zwracają im uwagę. Kilka razy w takich przypadkach interweniowała już policja.

– Gdy na salę obsługi wchodzi ktoś bez maski, zawsze prosimy, by ją założył. Jeśli prośby nie przynoszą skutku, pozostaje nam wezwanie policji. Dzięki nowym kamerom będziemy mieli zabezpieczony materiał dowodowy w postaci wyraźnego zdjęcia, które będzie można przekazać policjantom bez wzywania mundurowych. System jest w dużej mierze automatyczny, sprzęt sam jest w stanie wykryć twarze, które nie są osłonięte i zrobić zdjęcie – wyjaśnił zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP Michał Mieloch.

Sprzęt zainstalowany w urzędzie przy ulicy Gronowej to rozwiązanie pilotażowe. Magistrat podał, że jeśli system okaże się sprawny i potrzebny, niewykluczone, że podobny sprzęt zostanie zamontowany także w innych salach obsługi klienta - np. w budynku przy ulicy Libelta.

Urząd Miasta Poznania przypomniał, że zasłanianie ust i nosa maseczką w zamkniętych pomieszczeniach jest obowiązkowe w całym kraju. Maseczki należy nosić także w pojazdach komunikacji miejskiej. Przestrzegania przepisów pilnują m.in. strażnicy miejscy. Magistrat wskazał, że od początku grudnia strażnicy "za brak maseczek nałożyli mandaty na 336 osób, wystawili 35 pouczeń, a 23 razy skierowali do sądu wniosek o ukaranie". Najwięcej – aż 249 – osób otrzymało karę na terenie placówek handlowych, w tym na targowiskach. Sporo mandatów wystawiono również w pojazdach komunikacji miejskiej – 78 ukaranych i 8 wniosków do sądu. 

loader

RadioZET.pl/PAP