Zamknij

Wiemy, co rząd planuje otworzyć od 19 kwietnia. "Bardzo prawdopodobne"

13.04.2021 20:37
Rząd otworzy żłobki i przedszkola
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Ponowne otwarcie od 19 kwietnia żłobków i przedszkoli jest bardzo prawdopodobne - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej po spotkaniu tego gremium. Dodała, że innych luzowań obostrzeń epidemicznych, na razie nie należy się spodziewać.

Konferencja ws. obostrzeń została zapowiedziana na środę, 14 kwietnia. Premier Mateusz Morawiecki lub minister zdrowia Adam Niedzielski ogłoszą najprawdopodobniej, jakie obostrzenia będą obowiązywać w majówkę, kiedy dzieci wrócą do szkoły oraz co dalej z hotelami, restauracjami bądź kinami. 

Konferencja ws. obostrzeń. Prof. Marczyńska: ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli bardzo prawdopodobne

Już teraz możemy się jednak spodziewać, jakie placówki - zamknięte na okres ostatniego lockdownu - zostaną otwarte w pierwszej kolejności. Kilka szczegółów w rozmowie z Polską Agencją Prasową zdradziła prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej po spotkaniu tego gremium. 

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakażenia w najmłodszej grupie stanowią ok. 1 procenta wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Liczby zakażeń w tej grupie wzrastały równolegle do fali epidemii, a nie ją wyprzedzały, czy napędzały. Dlatego po dzisiejszym spotkaniu Rady Medycznej z rządem można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że żłobki i przedszkola zostaną od poniedziałku ponownie otwarte

prof. Magdalena Marczyńska

Dodała, że przedstawiciele Rady "doskonale rozumieją zmęczenie społeczne obostrzeniami, muszą jednak stać na straży wydolności systemu ochrony zdrowia". Takiego otwarcia - jak w przypadku żłobków i przedszkoli - na razie nie będzie jednak najprawdopodobniej w klasach I-III. Członkowie rady doradzającej premierowi argumentowali, aby jeszcze się z tym wstrzymać. Konieczne jest bowiem zmniejszenie obłożenia łóżek szpitalnych.

Prof. Marczyńska przekazała, że kolejne spotkanie Rady Medycznej odbędzie się jeszcze na pewno przed majówką. W jej ocenie komunikowane w środę przedłużenia obostrzeń nie będą najpewniej dotyczyły jeszcze początku maja. Nie umiała jednak odpowiedzieć, czy w środę zostaną zakomunikowane pewne rozluźnienia dotyczące przepisów o aktywności sportowej na obiektach na świeżym powietrzu. Temat ten nie był we wtorek konsultowany z radą. - Na poziomie szpitali obecna sytuacja jest nadal dramatyczna, więc o luzowaniach obostrzeń w innych sferach niż edukacja dziś w zasadzie nie było mowy - dodała lekarka. 

RadioZET.pl/PAP