Zamknij

Kolejne zmiany w obostrzeniach. "Do soboty doprecyzujemy zasady"

24.06.2021 14:51
Kontrola graniczna
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Dzieci do 12 roku życia osób szczepionych, które przyjeżdżają do nas spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, są zwalniane z kwarantanny z automatu - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że przepisy zostaną doprecyzowane do soboty.

Obostrzenia zmieniły się w czwartek o północy. Rząd określił nowe zasady wjazdu do Polski dla podróżnych przyjeżdżających spoza Strefy Schengen. Zostali oni objęci obowiązkową kwarantanną, którą skróci negatywny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy.

Z kwarantanny podróżujących do Polski spoza Schengen nie zwalniał i nadal nie będzie zwalniał test wykonany w kraju wylotu. Kwarantanna nie obejmuje osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną w Unii Europejskiej.

Kwarantanna dla podróżnych spoza Schengen

W czasie czwartkowej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że wprowadzenie kwarantanny po przekroczeniu granicy dla osób spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego ma "uchronić społeczeństwo przed szeroką transmisją wirusa w wersji Delta (indyjski wariant koronawirusa), który dużo szybciej się przenosi niż wariant brytyjski".

Dodał, że z kwarantanny zwalnia szczepienie uznawane w Unii Europejskiej. "Musi to być szczepionka dopuszczona w granicach UE, dopuszczana przez Europejską Agencję Leków (EMA). Dzieci osób szczepionych do 12 roku życia, które przyjeżdżają do nas spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są zwalniane z kwarantanny z automatu" - wyjaśnił Andrusiewicz. Zapowiedział, że "do soboty zostaną doprecyzowane przepisy".

„Wariant Delta koronawirusa jest dużym zagrożeniem”

"Jeżeli Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że w większości Europy za zakażenia koronawirusem będzie odpowiadała Delta w 70 proc., a na przełomie sierpnia i września w 90 proc., to widzimy jak dużym zagrożeniem jest ten wirus" - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Podkreślił, że wirus Delta jest jeszcze bardziej zjadliwy, niż wariant brytyjski. "Dlatego musimy zadbać o ochronę granic" - zaznaczył rzecznik resortu zdrowia. Jak dodał, "obostrzenia dotyczące granic są dziś najważniejszymi, z jakimi musimy mieć do czynienia".

Poinformował, że obecnie transmisja wirusa Delta w Polsce nie jest duża. "To, co nam może zagrozić, to przedostanie się licznych grup obywateli z innych państw, którzy będą zakażeni i którzy rozpropagują ją w Polsce" - wyjaśnił Andrusiewicz.

Przypomniał, że "w strefie Schengen i Europejskim Obszarze Gospodarczym są wdrażane rozwiązania dotyczące Unijnego Certyfikatu Covidowego, dlatego rozróżniamy kraje Unii Europejskiej od pozostałych państw". Wskazał, że posiadanie tego certyfikatu jest świadectwem bezpieczeństwa uznawanym w granicach UE. Dodał też, że są kraje, w których osoby szczepione są innymi szczepionkami, niedopuszczonymi w granicach UE.

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK