Zamknij

Rząd wyśle protestujących na obowiązkową kwarantannę? MC: ”Stop fake news”

26.10.2020 15:15
Aplikacja STOP COVID
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Uczestnicy Strajku Kobiet trafią na kwarantannę przez aplikację STOP COVID? Plotka o wykorzystaniu rządowej aplikacji, która pojawiła się w mediach społecznościowych, to fake news. Ministerstwo Cyfryzacji wydało specjalny komunikat. 

Strajk Kobiet w całej Polsce trwa od czwartku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 roku - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Kobiety protestowały m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. 

W poniedziałek w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy o wykorzystaniu rządowej aplikacji STOP COVID przeciwko manifestującym. ''Chcą wszystkich protestujących wysłać na kwarantannę za pomocą aplikacji STOP COVID. Wysyłają stopniowo na wszystkie telefony w Polsce komunikaty. Wystarczy, że jedna osoba z apką w zgromadzeniu zostałaby oflagowana covidem, reakcją łańcuchową wszyscy w pobliżu (nawet cały strajk, o ile mieliby apkę) dostałby zlecenie kwarantanny. Taki jest jeden z planów rządu na rozgonienie strajku. Nie instalujemy!'' - czytamy. 

Obowiązkowa kwarantanna dla uczestników Strajku Kobiet? MC: ''Stop fake news'' 

Ministerstwo Cyfryzacji w specjalnym komunikacie na Twitterze poinformowało, że ''powiadomienia z aplikacji STOP COVID nie oznaczają obowiązkowej kwarantanny'', a wiadomość krążąca w social mediach to fake news. 

Zobacz także

''Apka nie śledzi i nie inwigiluje użytkowników, nie ma dostępu do jakichkolwiek informacji i plików w ich telefonach. Jest dobrowolna, a prywatność użytkowników jest naszym priorytetem'' - napisał w poniedziałek na Twitterze resort cyfryzacji. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl