Koniec z obowiązkową maturą z matematyki? To rewolucyjna propozycja NIK

Redakcja
19.02.2019 10:22
Koniec z obowiązkową maturą z matematyki? To rewolucyjna propozycja NIK
fot. Lukasz Piecyk/REPORTER

Najwyższa Izba Kontroli proponuje zawieszenie egzaminu maturalnego z matematyki. Powód? Egzamin jest obciążeniem. W najnowszym raporcie izba alarmuje, że proces nauczania matematyki w Polsce pozostawia wiele do życzenia, dlatego tak wielu maturzystów nie zdaje egzaminu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W latach 2015-2017 co szósty uczeń nie zdał matury z matematyki, a 42 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych kontrolowanych przez NIK miało na świadectwach z matematyki dwóję, czyli najniższą ocenę dopuszczającą do egzaminu. Dlaczego uczniowie mają takie problemy z tym przedmiotem?

Zobacz także

– W pierwszych dniach nauki są zrażani do nauki, ci uzdolnieni spychani do poziomu przeciętnego ucznia. Później, mimo że uczniowie różnią się umiejętnościami, nie są dzielone na grupy w zależności od zaawansowania, tak jak dzieje się to w przypadku języków obcych – relacjonuje reporter Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Jak dodaje, zgodnie z najnowszym raportem NIK aż 56 proc. uczniów nie nadąża ze zrozumieniem materiału z matematyki, a nauczyciele pokochali papierową matematykę. Lekcja sprowadza się więc do przerabiania zadań z zeszytów ćwiczeń, a to najmniej efektywna metoda pracy – czytamy w raporcie. 

Obowiązkowa matura z matematyki to strata czasu?

Według NIK matura z matematyki jest więc wyłącznie obciążeniem, bo przynosi tylko stratę czasu, rodziców obciąża kosztami korepetycji, a dla uczniów to stres.

Zagłosuj

Czy obowiązkowa matematyka na maturze powinna zostać zniesiona?

Liczba głosów:

Według raportu wśród uczniów powtarzających klasę aż 61 proc. w szkołach ponadgimnazjalnych i 70 proc. w podstawówkach miało ocenę niedostateczną z matematyki.

RadioZET/MaG/MK