Zamknij

Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Tusk przedstawił stanowisko PO

07.12.2021 15:32
Donald Tusk
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

- Nie ma żadnego powodu, aby czekać z obowiązkowymi szczepieniami dla lekarzy, nauczycieli i służb publicznych do 1 marca - powiedział lider PO Donald Tusk. Przyznał jednocześnie, że nie jest zwolennikiem powszechnych, obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. 

Adam Niedzielski zapowiedział we wtorek nowe obostrzenia w związku z rozwojem pandemii koronawirusa i pojawieniem się wariantu Omikron. Wśród zaostrzonych restrykcji znalazł się m.in. obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych od 1 marca 2022 roku. 

Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Tusk przedstawił stanowisko PO

Donald Tusk zapytany we wtorek w Onet.pl o zapowiedziane przez rząd obostrzenia ocenił, że "nie ma żadnego powodu, aby czekać z obowiązkowymi szczepieniami dla lekarzy, nauczycieli i służb publicznych do 1 marca". - To jest o wiele za późno. Rekomendacje Rady Medycznej, na które się powoływaliśmy, wskazywały na potrzebę zrobienia tego dużo wcześniej - dodał lider PO.

Pytany, czy jest za powszechnymi, obowiązkowymi szczepieniami, Tusk przyznał, że ''nigdzie w Europie tego się nie robi, tylko Austria to zapowiada od lutego z pewnymi wyjątkami''. Zwrócił też uwagę, że w Portugalii, gdzie nie wprowadzono obowiązku szczepień, zaszczepionych jest 90 proc. obywateli. - Bo władze do tego poważnie podeszły - podkreślił szef Platformy. - Po co wymyślać ustawy, skoro w rozporządzeniach rząd ma narzędzie, by egzekwować zachowania - zaznaczył.

Tusk zauważył, że w Polsce narzędzia do promocji szczepień "są na stole". Podkreślił też, że powinien obowiązywać "paszport covidowy". - Niech będzie tak, że jestem zaszczepiony, mogę wejść, nie jestem zaszczepiony, nie mogę wejść - dodał.

- Nie zmuszajmy do szczepienia kogoś, kto ma jakąś obsesję, żeby się nie szczepić. Ale niech zna konsekwencje tego działania. W Portugalii nikt nikogo nie zmuszał, ale to jest kraj wyszczepiony - podkreślił lider Platformy Obywatelskiej.

RadioZET.pl/PAP

C