Zamknij

Obowiązkowe szczepienia na Covid-19? Naukowcy podali listę zawodów

02.08.2021 13:09
Punkt szczepień
fot. Leszek Kowalski/REPORTER

Trzeba rozważyć obowiązkowe szczepienie przeciwko Covid-19 osób szczególnie narażonych na zakażenie - wnioskują eksperci zespołu ds. Covid-19 przy prezesie PAN. Naukowcy wskazali, jakie grupy zawodowe powinny zostać objęte takim obowiązkiem.

Głos w sprawie obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 zabrał zespół ds. koronawirusa przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. Eksperci wskazali, że szczepienia są podstawowym narzędziem skutecznego i bezpiecznego ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa wraz z jej następstwami i kosztami. "Dlatego trzeba pilnie rozważyć wprowadzenie ich obowiązku w wybranych grupach i sytuacjach" - podkreślono w komunikacie.

Obowiązkowe szczepienia? Naukowcy wskazali listę zawodów 

Zdaniem naukowców w oczekiwaniu na nadejście czwartej fali zachorowań na Covid-19 już dziś trzeba rozważyć wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 – co najmniej w grupach osób szczególnie narażonych na zakażenie.

"W oczywisty sposób w pierwszej kolejności obowiązek ten powinien dotyczyć pracowników medycznych - z tych samych powodów, dla których szczepienia zostały udostępnione właśnie tej grupie zawodowej, jako grupie zero. Warto też dostrzec i docenić dojrzałość, odpowiedzialność i profesjonalizm polskich lekarzy, którzy w ok. 90 proc. przyjęli szczepienia przeciw Covid-19" – podkreślono.

"Warto też rozważyć obowiązek szczepień w przypadku innych grup zawodowych i społecznych, które są kluczowe dla funkcjonowania państwa w warunkach pandemii (wojsko, policja, straż pożarna, nauczyciele) lub w szczególny sposób narażone na zakażenie SARS-CoV-2 z powodu bezpośrednich kontaktów z interesantami (np. rehabilitanci, fryzjerzy, listonosze, pracownicy salonów kosmetycznych etc.). To są kwestie wymagające pilnej debaty oraz decyzji" – podkreślili eksperci.

Według nich jednoznacznym epidemiologicznym wskazaniem do wprowadzenia obowiązku szczepień jest tocząca się nadal pandemia. A także jej wysokie koszty i długoterminowe następstwa związane z ograniczeniem dostępu do systemu ochrony zdrowia oraz z perspektywą zamykania zakładów pracy, szkół, kościołów, instytucji kultury i rekreacji etc.

"Obowiązek poddania się szczepieniu oznacza ograniczenie wolności osobistej. Należy jednak pamiętać, że nieskrępowana wolność osobista kończy się tam, gdzie jednostka zaczyna stwarzać zagrożenie dla innych. Mówiąc wprost i bez ogródek o samej tylko stronie finansowej utrzymania powszechnej dobrowolności szczepień przeciwko SARS-CoV-2: jeśli oczywistym jest, że odmowa szczepienia powoduje dodatkowe wydatki, wynikające z obciążenia systemu ochrony zdrowia i zamykania gospodarki, to czy osoby świadomie odmawiające nieodpłatnych szczepień nie powinny przyjąć na siebie ponoszenia kosztu tych strat, z rozmysłem przecież przez nie powodowanych?" – pytają naukowcy.

RadioZET.pl/PAP