Zamknij

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 i obostrzenia dla niezaszczepionych. Sejmik poparł apel

29.11.2021 21:29
Sejmik woj. wielkopolskiego za obowiązkiem szczepień przeciw COVID-19
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER

O wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 i ograniczeń dla niezaszczepionych zaapelowali do premiera i ministra zdrowia radni sejmiku wielkopolskiego. Za byli radni PO i PSL, przeciw głosowali politycy PiS, którzy sprzeciwiają się przymusowym szczepieniom. - Nie można ograniczać swobód obywatelskich w takim stopniu, w jakim jest to proponowane – komentował radny Adam Bogrycewicz z PiS.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego przegłosował w poniedziałek 29 listopada apel koalicji PO i PSL, by rządzący wprowadzili w Polsce obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Radni PiS zagłosowali przeciw, uznając, że skierowany do rządu apel łamie swobody obywatelskie. 

- Sytuacja jest dynamiczna. Nie można ograniczać swobód obywatelskich w takim stopniu, w jakim jest to proponowane – komentował radny Adam Bogrycewicz z PiS.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Sejmik Wielkopolski jest "za"

Koalicjanci w Sejmiku są jednak zdania, że sytuacja pandemiczna jest krytyczna i przed masowym umieraniem Polaków uratować może jedynie przymus szczepień. - Liczba umierających jest za duża. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć niepotrzebnych śmierci - mówił z kolei wielkopolski marszałek Marek Woźniak z koalicji PO i PSL. Radni z tej większości poparli także apel o objęcie obostrzeniami ludzi niezaszczepionych przeciw COVID-19.

Zdaniem radnych koalicji "powszechne i obowiązkowe szczepienia to najskuteczniejszy, dostępny środek ochrony zdrowia publicznego, który powinien być wdrożony przez rząd".

Co ciekawe, w sesji sejmiku wzięła też udział szefowa Stowarzyszenia Stop NOP Justyna Socha, która zaproponowała radnym uchwałę o dokładnie odwrotnej treści niż ich apel - zaapelowała o wstrzymanie szczepień przeciw COVID-19.

RadioZET.pl/Danka Woźnicka

C