Zamknij

Będą obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Niedzielski wymienił trzy grupy zawodowe

07.12.2021 13:16
Niedzielski
fot. Piotr Molecki/East News

Obowiązkowe szczepienia dla trzech grup zawodowych od 1 marca 2022 roku zapowiedział we wtorek Adam Niedzielski. Minister zdrowia wymienił w tym gronie medyków, nauczycieli oraz pracowników służb mundurowych. 

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla niektórych zawodów będą wprowadzone od 1 marca 2022. Zapowiedział to podczas wtorkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Niedzielski wymienił trzy grupy zawodowe

"Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych - powiedział minister zdrowia, dodając, że idziemy "śladem Niemiec i Austrii". 

Niedzielski wymienił trzy grupy zawodowe, które będą poddane obligatoryjnym szczepieniom. To pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki), nauczyciele oraz służby mundurowe.

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy". 

Nowe obostrzenia. Mniejsze limity i nauka zdalna przez prawie 3 tygodnie

Oprócz informacji na temat szczepień Niedzielski oraz jego zastępca Waldemar Kraska ogłosili także zestaw nowych obostrzeń, które obowiązywać będą od II połowy grudnia. Od 15 grudnia będzie obowiązywał limit do 75 proc. w środkach transportu publicznego.

Także od 15 grudnia będzie obowiązywać maksymalnie 30 proc. obłożenie w lokalach gastronomicznych, placówkach kulturalnych, hotelach, w obiektach sportowych oraz sakralnych (do limitu nie są wliczane osoby w pełni zaszczepione). Od połowy grudnia zamknięte będą z kolei kluby, dyskoteki i inne przestrzenie dla tańca. Wyjątkiem będzie tutaj noc sylwestrowa. 

Nauka zdalna zostanie wprowadzona we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na okres od 20 grudnia do 9 stycznia. Od 15 grudnia wprowadzone zostaną natomiast obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy

RadioZET.pl/PAP/Twitter

C