Zamknij

Ograniczenia dla niezaszczepionych w Polsce? Dworczyk: Analizujemy

14.07.2021 09:20
Obowiązkowe szczepienia, ograniczenia dla niezaszczepionych? Dworczyk komentuje
fot. PAP/Tomasz Gzell

Część krajów wprowadza rozwiązania do tej pory niewykorzystywane, uważnie to śledzimy i analizujemy - przyznał w środę szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zaznaczył, że w tej chwili nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw Covid-19.

Szczepienia przeciw Covid-19 dobijają w Polsce i wielu państwach na świecie "do ściany". Rządzący wprowadzili już systemy udogodnień (druga dawka w dowolnym punkcie) i zachęt (loterie), ale liczby zapisujących się na szczepienie w lipcu znacząco spadają.

Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk zapewniał, że Polska analizuje decyzje innych państw, wykraczające już poza systemy zachęt. W Polskim Radiu 24 Dworczyk odniósł się do decyzji władz Francji, której rząd zapowiedział, że osoby niezaszczepione nie będą mogły udać się do restauracji czy centrów handlowych.

Ograniczenia dla niezaszczepionych wzorem innych państw? Dworczyk: Analizujemy 

Dworczyk przyznał, że zasoby osób chętnych do szczepień przeciw Covid-19 wyczerpują się także w Polsce. - O tym świadczy dynamika rejestracji na szczepienia. Ostatnie tygodnie to są spadki po kilkadziesiąt procent tydzień do tygodnia i rzeczywiście to staje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla rządu, ale dla nas wszystkich - mówił.

Jak dodał, w tej chwili ponad 55 proc. pełnoletnich Polaków jest w szerokiej grupie zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki, bądź zarejestrowanych na szczepienie i w najbliższych tygodniach tę pierwszą dawkę przyjmie. Zaznaczył, że ten odsetek jest daleko niewystarczający, stąd inicjatywy rządu dotyczące zachęcania Polaków do szczepień. Dworczyk dodał, że rząd przygląda się temu, co dzieje się w innych krajach. Zauważył, że niektóre z nich już mierzą się z czwartą falą koronawirusa i wprowadzając rozwiązania do tej pory niewykorzystywane. - My to uważnie śledzimy i analizujemy - oświadczył.

Pytany, czy te analizy są prowadzone po to, by i w Polsce wprowadzić podobne rozwiązania, a nawet obowiązkowe szczepienia, szef KPRM odparł: - W tej chwili nie ma tego rodzaju planów. Natomiast chyba jest czymś oczywistym, że warto czerpać doświadczenia od naszych partnerów zagranicznych, warto analizować rozwiązania, które są przyjmowane w innych krajach - część z nich to są dobre rozwiązania, efektywne, a część może okazać się nieefektywnymi - powtórzył.

RadioZET.pl/PAP