Rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Jest symbolem dzikiej reprywatyzacji

Redakcja
01.03.2017 18:05
Rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Jest symbolem dzikiej reprywatyzacji
fot. Archiwum Radia ZET

Jolanta Brzeska stała się symbolem walki o prawa lokatorów i sprzeciwu wobec dzikiej reprywatyzacji. 1 marca obchodzimy 6. rocznicę jej śmierci. Okoliczności tej sprawy nadal pozostają niewyjaśnione. 

Śledztwo dotyczące zabójstwa Jolanty Brzeskiej toczy się w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku. Mimo że od śmierci kobiety minęło już 6 lat, nadal nikt nie usłyszał zarzutów w tej sprawie. Smutna rocznica stała się okazją do upamiętnienia bojowniczki o prawa lokatorów. Skwer na warszawskim Mokotowie został nazwany jej imieniem.

W 2013 roku warszawska Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej. Powodem było niewykrycie sprawców. Obecnie - już poza stolicą - toczą się dwa postępowania dotyczące tego zdarzenia. Sprawę zabójstwa kobiety bada Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Śledztwo zostało ponownie wszczęte w sierpniu 2016 roku. Decyzję podjął Zbigniew Ziobro.

- Do tej pory nikomu nie przedstawiliśmy zarzutów – mówi w rozmowie z TVN Warszawa prokurator Załęski. - Śledztwo jest zaplanowane do 30 marca, ale na pewno zajdzie konieczność jego przedłużenia.

Drugie śledztwo jest prowadzone przez Prokuraturę Krajową. Organ bada nieprawidłowości przy wyjaśnianiu zabójstwa Jolanty Brzeskiej. Zaangażowany jest w to Wydział Spraw Wewnętrznych PK. 

Jolanta Brzeska zginęła 1 marca 2011 roku. Na jej spalone zwłoki przypadkowo natknął się przechodzień spacerujący Lasem Kabackim. Kiedy ją znalazł - ciało kobiety jeszcze się tliło. Pierwszą wersją, jaką przyjęli śledczy, było samopodpalenie. Jolanta Brzeska miała sama polać się benzyną i podpalić. Nie wierzyli w to lokatorzy, którzy od początku uważali, że kobieta została zamordowana.

Obrończyni lokatorów

Jolanta Brzeska była mocno zaangażowana w pomoc lokatorom. Pomagała tym, którym w nierównej walce z właścicielami, groziła nawet eksmisja. Walczyła też o swoje prawa - o mieszkanie przy ulicy Nabielaka. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Od jakiegoś czasu przebąkiwano o symbolicznym uczczeniu pamięci tragicznie zmarłej kobiety. Ostatecznie stanęło na skwerze. Znajduje się on na tyłach Liceum im. Cervantesa, między Iwicką, Zakrzewską i Sielecką na Dolnym Mokotowie. W tym miejscu ma znaleźć się też głaz poświęcony Jolancie Brzeskiej. Na razie formalności są w toku.

RadioZET.pl/KM