Zamknij

Raport aktywistek społecznych: ponad 600 postępowań wobec uczestników protestów antyrządowych

Redakcja
20.11.2017 14:44
Raport aktywistek społecznych: ponad 600 postępowań wobec uczestników protestów antyrządowych
fot. Tomasz Pietrzyk/Agencja Gazeta

W Polsce obecnie toczy się ponad 600 udokumentowanych postępowań wobec osób biorących udział w różnego rodzaju protestach antyrządowych. Tak wynika z raportu pt.: „O działaniach aparatu przymusu państwowego wobec sprzeciwiających się niekonstytucyjnym działaniom władzy, wycince Puszczy Białowieskiej czy faszyzacji życia publicznego w Polsce”. Dokument przygotowały aktywistki społeczne. 

Twórczynie raportu zastrzegają, że pełne dane dotyczące wszystkich toczących się postępowań nie są możliwe do uzyskania. Ruchy i organizacje pozarządowe dysponują jedynie informacjami otrzymanymi od osób, które zwróciły się do nich o pomoc. Pełne dane może mieć tylko policja, a w przypadku protestów w Puszczy Białowieskiej - Lasy Państwowe. We wstępie raportu autorki zaznaczyły, że dokument ma zainicjować szersze monitorowanie działań aparatu państwowego skierowanych przeciwko protestującym obywatelom. 

Mimo tych zastrzeżeń dokument w bardzo precyzyjny sposób określa osoby i paragrafy, na podstawie których mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Postępowania dotyczą głównie wykroczeń przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu (art. 51, 52, 63a Kodeksu Wykroczeń). Najwięcej postępowań, bo aż 275, dotyczy art. 52 z Kodeksu Wykroczeń. Tutaj chodzi głównie o uczestników kontrmiesięcznic smoleńskich, którzy protestują przeciwko ustawie o zgromadzeniach. Inne zarzuty dotyczą wykroczeń przeciwko instytucjom państwowym, samorządowym i społecznym (art. 65 Kodeksu Wykroczeń), bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (art. 90, 92 Kodeksu Wykroczeń), szkodnictwa leśnego, polnego i ogrodowego (art. 157 Kodeksu Wykroczeń) oraz przestępstw przeciwko wolności art. 193 Kodeksu Karnego) i działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego (art. 224, 226 Kodeksu Karnego). 

120 osób jest obwinionych z art. 157 za protest przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej. Chodzi głównie o blokowanie harvesterów. 119 postępowań toczy się w sprawie osób, które blokowały wjazd do Sejmu w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 roku oraz dwa razy w lipcu przy okazji protestów ws. sądownictwa. W tej puli znajdują się też osoby, które blokowały wjazd Jarosława Kaczyńskiego na Wawel 18 grudnia 2016 roku.

Łącznie toczy się 619 postępowań (568 z Kodeksu Wykroczeń i 51 z Kodeksu Karnego). 

Zgromadzone dane dotyczą okresu do 12 listopada 2017 roku. Raport opracowały: Agnieszka Wierzbicka (Warszawski Strajk Kobiet), Patrycja Tocka (biuro Senatora Bogdana Klicha).

RadioZET.pl/KM