Jest decyzja sądu ws. Obywateli RP. Chodzi o wtargnięcie do Sejmu

Redakcja
20.10.2017 13:45
Obywatele
fot. East News

Nie naruszyli miru domowego Sejmu - uznał w piątek warszawski sąd i odmówił skazania pięciu działaczy Obywateli RP. Zostali oskarżeni o wtargnięcie na teren parlamentu rok temu, wtedy gdy posłowie pracowali m.in. nad nowelizacją ustawy o zgromadzeniach.

Sąd uznał, że w tym przypadku Obywatele RP nie popełnili przestępstwa, ponieważ budynek nie jest ogrodzony. Nie można więc w tym przypadku mówić o naruszeniu miru domowego Sejmu.

Dodatkowo nagrania, które przedstawiła prokuratura, nie potwierdzają, że obecność tych osób zakłóciła prace parlamentarzystów. Prokuratura, jak i pełnomocnik Kancelarii Sejmu domagali się ukarania działaczy grzywną, bo ich zdaniem nie tylko wdarli się na teren parlamentu, ale także - tutaj cytat - "pokazali potencjalnym terrorystom, że jest to możliwe".

Kancelaria Sejmu planuje zbudować przy Sejmie dodatkowe ogrodzenie. Nie zgodził się na to stołeczny konserwator zabytków, jednak jego opinia może wkrótce nie mieć znaczenia, ponieważ jego kompetencje ma w niedługim czasie przejąć wojewódzki konserwator, który popiera budowę płotu. 

RadioZET.pl/JoK/MP