Zamknij

300 plus i 500 plus. Od 1 lipca można składać wnioski

Redakcja
29.06.2018 14:26

Od 1 lipca można składać przez internet wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną i na świadczenie 500 plus. Dopiero miesiąc później będzie można starać się o świadczenia drogą papierową. O wypłacie pieniędzy decyduje termin złożonego wniosku.

300 plus i 500 plus. Od 1 lipca można składać wnioski
fot. MRPiPS

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z początkiem lipca rozpocznie się zbieranie wniosków o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Dobry Start”. Wnioski będzie można składać przez portal empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Natomiast od 1 sierpnia zbierane będą drogą papierową.

Zobacz także

Wyprawka 300 plus

W ramach świadczenia „Dobry Start” raz w roku dzieciom do ukończenia 20. roku życia rozpoczynającym rok szkolny przysługuje 300 złotych. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia. Pieniądze będą wypłacane niezależnie od posiadanego dochodu.

Za obsługę świadczenia, podobnie jak w przypadku 500 plus, będą odpowiadać urzędy miasta i gmin oraz ośrodki pomocy społecznej. Wnioski o 300 plus można składać do 30 listopada.

Jeśli wnioski o 300 plus zostaną złożone w lipcu i sierpniu, to rodziny wyprawkę otrzymają do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Według planów ministerstwa wyprawka szkolna trafi do 4,6 miliona dzieci. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na około 1,4 mld zł rocznie.

Rodzina 500 plus

Również od 1 lipca będzie można składać drogą elektronicznie wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Podobnie jak w przypadku wyprawki, również za pomocą ministerialnego portalu @Empatia oraz przez bankowość elektroniczną.

W ramach programu „Rodzina 500 plus” na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu wypłacane jest przez państwo 500 zł miesięcznie. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD