Zamknij

Od 1 października nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Redakcja
29.09.2017 16:52
Od 1 października nocna i świąteczna opieka zdrowotna
fot. Pixabay

W 33 miejscach w województwie pomorskim będzie dostępna od 1 października nocna i świąteczna opieka zdrowotna - poinformował rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Mariusz Szymański. Od piątkowego popołudnia będzie działać specjalna infolinia.

Pomoc pacjentom będzie udzielana w szpitalach i oddziałach ratunkowych zlokalizowanych w Miastku, Bytowie, Człuchowie, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Tczewie, Gniewie, Starogardzie Gdańskim, Kobylnicy, Ustce, Sztumie, Lęborku, Kościerzynie, Pucku, Kwidzynie, Chojnicach, Czersku, Kartuzach, Sierakowicach, Wejherowie, Sopocie, Rumi, Pruszczu Gdańskim.

Więcej niż w jednej lokalizacji lekarze będą udzielać porad chorym w Gdańsku (5), Gdyni (3) oraz w Słupsku (2). Lista ośrodków znajduje się na stronie internetowej www.nfz-gdansk.pl.

Pomorski NFZ uruchamia telefon informacyjny dla pacjentów (58 350 16 24), pod którym uzyskać będzie można szczegółowe informacje dotyczące miejsc udzielania świadczeń z zakresu nocnej i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze Pomorskiego; będzie działał od godziny 18 w piątek do godziny 8 w poniedziałek. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest w godzinach 18-8 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy.

Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy lub gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

RadioZET.pl/pap/maal