Zamknij

Od 5 listopada nowe paszporty na 100-lecie niepodległości

Redakcja
22.08.2018 15:53
Od 5 listopada nowe paszporty na 100-lecie niepodległości
fot. MSWiA

Wszyscy, którzy od 5 listopada złożą wnioski o wydanie paszportu, otrzymają dokument według nowego wzoru. Nowe dokumenty mają być lepiej zabezpieczone, a co za tym idzie – trudniejsze do sfałszowania. Dokumenty będą drukowane z motywami 100-lecia niepodległości, które wskazano w internetowym głosowaniu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowe wzory paszportów określa zmienione rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zacznie obowiązywać od 5 listopada.

Dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą się motywy graficzne związane z obchodzoną w tym roku rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Część wzorów wybrali obywatele w głosowaniu internetowym.

Zobacz także

„Jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna. Umożliwi ona wprowadzenie specjalnego zabezpieczenia SAFE I – to transparentne okienko otoczone polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Obszar SAFE I umożliwia wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych posiadacza dokumentu, zwiększając tym samym ochronę przed kradzieżą tożsamości” – poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Kolejne zabezpieczenia to m.in. element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w ultrafiolecie oraz oznaczenia indywidualne dokumentu.

Nowy paszport zawiera też dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla niewidzących i niedowidzących. Na okładce zaprojektowano tłoczenie słowa „paszport” alfabetem Braille'a, co umożliwi niewidomym rozpoznanie dokumentu.

Resort zaznacza, że wprowadzenie nowego wzoru paszportu nie oznacza konieczności wymiany starych dokumentów. Pozostaną one ważne do wskazanego w nich terminu.

Zobacz także

„W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w internetowym głosowaniu wybrane zostały elementy, które widoczne będą na kartach nowego paszportu. Motywy związane są z postaciami, wydarzeniami, miejscami i symbolami ważnymi dla polskiej niepodległości. W paszporcie znajdą się motywy graficzne przedstawiające m.in.: bitwę warszawską, Antosia Petrykiewicza, godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego” – podało ministerstwo.

Rozpisany przed rokiem internetowy plebiscyt na motywy dla okolicznościowych paszportów wywołał kontrowersje. Władze Litwy i Ukrainy protestowały przeciwko wskazaniu jako jeden z wariantów dokumentu Ostrej Bramy — symbolu Wilna oraz Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie. Ostatecznie sporne grafiki usunięto z internetowego głosowania.

RadioZET.pl/PAP/PTD