Od aktora przez bibliotekarza po premiera i prezesa Polski. Jarosław Kaczyński obchodzi urodziny

17.06.2017 23:40
Jarosław Kaczyński
fot. Tomasz Wierzejski/Reporter

Jarosław Kaczyński obchodzi w niedzielę 18 czerwca 68 urodziny. Z tej okazji przypominamy jego historię - od dziecięcego aktora po „prezesa Polski”.

W 1962 roku Jarosław Kaczyński razem z bratem - późniejszym prezydentem - Lechem wystąpili w filmie „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w reżyserii Jana Batorego. Jarosław zagrał Placka, jego brat Jacka.

W 1971 roku Jarosław Kaczyński uzyskał tytuł magistra prawa. Jego kolegą ze studiów był… Andrzej Rzepliński, późniejszy prezes Trybunału Konstytucyjnego, mocno zwalczany przez Prawo i Sprawiedliwość.

W latach 1982-1983 był bibliotekarzem w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Podczas Stanu Wojennego nie został internowany. Oto część treści notatki kapitana M. Spitalniaka, który przesłuchiwał wówczas Jarosława Kaczyńskiego (notatkę ujawniła jakiś czas temu Gazeta Wyborcza):

Kaczyński od samego początku rozmowy był przekonany, że będzie internowany. Wielokrotnie podkreślał, że siedzieć nie chce. (...) Dodał przy tym, że nie zgodzi się też na żadną z nami współpracę i wybrałby raczej samobójstwo jako alternatywę. (...) Zapytałem się, czy współpracę ktoś mu uprzednio proponował, bo ja nie. Odpowiedział, że nikt. (...) Ustnie zobowiązał się do przestrzegania przepisów wynikających ze stanu wojennego.

Jego wygląd jest niedbały. Twierdził, że nie interesują go sprawy materialne, kobiety np. nie zależy mu w przyszłości na posiadaniu rodziny. Ma flegmatyczne usposobienie, wygląd »książkowego mola«. Pozuje na myśliciela »Solidarności«. Mimo pewnej demonstracyjnej rezygnacji z życia, kariery stwierdzam, że jest osobą raczej ambitną.

W obradach Okrągłego Stołu uczestniczył w zespole ds. reform politycznych, a także brał udział w negocjacjach z SD i ZSL w sprawie powołania koalicyjnego rządu.

W latach 90' poprzedniego wieku Kaczyński był m.in.  szefem kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy, twórcą partii Porozumienie Centrum, senatorem i posłem.

W 2001 roku założył razem z bratem partię Prawo i Sprawiedliwość, którą rządzi niepodzielnie aż do dziś. Oficjalnie stery w PiS przejął w 2003 roku, gdy Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy.

W 2005 roku Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, ale sam Jarosław Kaczyński na początku nie został premierem. Tę misję powierzył Kazimierzowi Marcinkiewiczowi, który rządził jednak tylko do lipca 2006 roku. Wtedy premierem został już Jarosław Kaczyński. Koalicjantami od początku rządów PiS była Samoobrona i Liga Polskich Rodzin.

21 października 2007 roku odbyły się przedterminowe wybory - po poważnym kryzysie politycznym, czego skutkiem była utrata władzy przez PiS na rzecz Platformy Obywatelskiej.

Po katastrofie smoleńskiej, w której zginął Lech Kaczyński, to Jarosław został kandydatem PiS na prezydenta, ale wybory ostatecznie wygrał kandydat PO - Bronisław Komorowski.

Rokiem sukcesów Jarosława Kaczyńskiego był rok 2015, gdy najpierw jego kandydat  - Andrzej Duda - został prezydentem RP, a partia PiS wygrała wybory parlamentarne. Podobnie jak w przypadku „pierwszego PiS-u”, Jarosław Kaczyński nie zdecydował się na objęcie teki premiera po wygranych wyborach. Władzę Jarosław Kaczyński sprawuje z gabinetu prezesa partii, mimo że oficjalnie premierem jest Beata Szydło, a prezydentem Andrzej Duda.

Radiozet.pl/ŁS