Szeregowiec Jaruzelski? PiS przekonuje, że wkrótce będzie ustawa o stopniach generalskich

Redakcja
19.02.2018 08:14
Jaruzelski i Kiszczak
fot. Wojciech Olkuśnik/Agencja Gazeta

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedział w TVN24, że w ciągu kilku tygodni PiS zaprezentuje projekt ustawy o odbieraniu stopni generalskich.

— W ciągu trzech, czterech tygodni przedstawimy projekt ustawy, która pozwoli na odbieranie stopni generalskich takim osobom jak Jaruzelski czy Kiszczak — powiedział w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk.

Jak dodał, „Jaruzelski przysłużył się jak najgorzej nie tylko Wojsku Polskiemu, ale i Polsce, więc pewną koniecznością historyczną jest zamknięcie tego tematu, jakim jest odebranie stopnia generalskiego”.

Zagłosuj

Czy Jaruzelski i Kiszczak powinni zostać zdegradowani?

Liczba głosów:

Niedawno „Rzeczpospolita” informowała, że ustawa, dzięki której możliwe byłoby zdegradowanie twórców stanu wojennego, utknęła w MON. Orędownikiem odebrania stopni generalskich był Antoni Macierewicz. Chciał, aby stopnie generalskie odbierał bez wyroku prezydent, a oficerów i żołnierzy degradował szef MON.

Zapisy ustawy przewidują  m.in. możliwość pozbawiania stopni wszystkich byłych żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, którzy swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu, a więc nie tylko generałów, których uznajemy dziś za zbrodniarzy komunistycznych, ale i innych wojskowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Degradacja dotyczyć miałaby także tych, którzy już nie żyją. I to degradacja aż do stopnia szeregowca. Zmiany mają dotknąć m.in. generała Wojciecha Jaruzelskiego czy Czesława Kiszczaka. Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, może wywołać wstrząs w polskiej armii, w której wciąż służą oficerowie z komunistyczną przeszłością.

RadioZET.pl/TVN24/maal