Zamknij

Odkryto nowe złoże gazu ziemnego pod Środą Wielkopolską

Redakcja
29.05.2017 17:43
Odkryto nowe złoże gazu ziemnego pod Środą Wielkopolską
fot. Youtube/PGNiG

Nowe złoże gazu ziemnego odkryte w okolicach Środy Wielkopolskiej. Odkryli je geolodzy z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz Grupy Orlen.

Pracownicy PGNiG nie kryli zadowolenia z odkrycia w Wielkopolsce. – Po raz pierwszy w zachodniej Polsce geolodzy zastosowali technologię wierceń horyzontalnych w znajdującym się tam piaskowcu. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody "uzyskali znaczny przypływ gazu ziemnego z występujących w zachodniej Polsce skał piaskowcowych permu (tzw. czerwony spągowiec)" – czytamy w poniedziałkowym (29 maja) komunikacie.

Cenne odkrycie

To pierwszy raz, gdy geolodzy użyli na tym terenie tę metodę wierceń. – Wykorzystanie metody wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo pozytywne rezultaty – komentował prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak.

Jak informuje PGNiG, otwór w okolicy Środy Wlkp. ma 3650 metrów głębokości, a całkowita jego długość sięga aż 4,5 km, z czego ponad 400 metrów odcinka przewiercone jest przez złoże gazu. – Aktualnie są prowadzone testy przepływu gazu, które pozwolą na oszacowanie zasobów złoża – podaje spółka, zaznaczając, że wkrótce rozpocznie się wydobycie.

Gaz w polskich rękach

Do odkrytego niedawno złoża 51 proc. udziałów ma PGNiG, który jest operatorem. Pozostałe 49 proc. należy do Grupy Orlen.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PGNiG/strz

C