Lekarz z prywatnej przychodni nie chciał wypisać recepty na antykoncepcję. Jest zawieszony

Redakcja
28.03.2017 14:21
Lekarz z prywatnej przychodni nie chciał wypisać recepty na antykoncepcję. Jest zawieszony
fot. Stock Photo

Odmowa wypisania recepty na środki antykoncepcyjne i to w prywatnej przychodni? Taka niemiła sytuacja spotkała mieszkankę Warszawy. Lekarz pracujący w klinice Enel-Med na ulicy Puławskiej zgodnie z jej wersją wydarzeń powołał się na klauzulę sumienia. Teraz jest zawieszony w obowiązkach. 

Pacjentka zwróciła się do ginekologa z prośbą o wypisanie recepty na krążek dopochwowy NuvaRing. Lekarz odmówił argumentując swoją decyzję opinią, jakoby "antykoncepcja miała powodować zgony".

Zagłosuj

Czy klauzula sumienia powinna obowiązywać?

Liczba głosów:

Pełen oburzenia list z opisem całej sytuacji trafił do "Codziennika Feministycznego", który nagłośnił sprawę. 

- Muszę przyznać, że jestem dość świadoma swoich praw, ale tu zabrakło mi wiedzy, jak to jest w prawie. Oczekuję profesjonalnego traktowania, a nie manifestowania poglądów – pisała pacjentka.

Kobieta wystosowała skargę do władz Enel-Medu, żądając oficjalnych przeprosin i prosząc o stworzenie listy zatrudnionych w placówce lekarzy, którzy mogą zasłaniać się klauzulą sumienia. 

Pacjentka dodaje, że lekarz przed podjęciem decyzji nie przeprowadził rzetelnego wywiadu medycznego, a także nie skierował jej do innego lekarza, któremu klauzula sumienia nie przeszkadzałoby w wypisaniu owej recepty.

Sprawę skomentowali przedstawiciele placówki medycznej Enel-Med. 

W wystosowanym oświadczeniu utrzymują, że nie miało miejsca powołanie sieę na klauzulę sumienia. Ze wstępnych ustaleń wynika, zże powodem odmowy nie była klauzula sumienia, ale szkodliwe, według lekarza, działanie preparatów hormonalnych.

Placówka przyznaje jednak, że zachowanie lekarza było nieprawidłowe i niezgodne z "medycyną opartą na dowodach". Władze poinformowały też, że zawiesiły współpracę z ginekologiem. Nie przyjmuje on obecnie pacjentek. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Enel-Med zapewnia, że zaistniała sytuacja jest „jednostkowa” i starannie „analizowana”.

Warto przypomnieć, że klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku wypisywania recept na antykoncepcję.

RadioZET.pl/Codziennik Feministyczny/KM