Rośnie liczba zachorowań na odrę. Już 21 przypadków

Redakcja
07.11.2018 07:51
Rośnie liczba zachorowań na odrę. Już 21 przypadków
fot. Shutterstock

Odra na Mazowszu. W powiecie pruszkowskim zgłoszono już 21 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Zarejestrowano nowe przypadki dotyczące osób dorosłych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

21 zgłoszeń zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę w powiecie pruszkowskim zarejestrowano w okresie od 10 października 2018 r. do 6 listopada. Jak poinformował Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, obecnie trwa oczekiwanie na wyniki potwierdzających badań laboratoryjnych.

„Trwają czynności pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie, dotyczące opanowania i wygaszenia ognisk odry. Prace wspierają pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz inspekcje sanitarne ościennych powiatów” – napisano w komunikacie.

„Prowadzone są szczepienia ochronne osób z kontaktu” – dodano.

Odra w Polsce

PWIS przypomina także, że Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pruszkowie uruchomiła punkty szczepień, w których można poddać się iniekcjom. Uzupełniające szczepienia w kalendarzu szczepień są bezpłatne dla osób do 19. roku życia, płatne zaś są szczepienia zalecane dla osób dorosłych.

We wtorek Tomasz Augustyniak z pomorskiego sanepidu poinformował na Twitterze o czterech nieszczepionych osobach pracujących w dużej firmie produkcyjnej w powiecie kwidzyńskim, które zachorowały na odrę. Prawdopodobnym źródłem zakażenia w Kwidzynie była osoba, która wróciła z Ukrainy i miała chorobę z wysypką, którą traktowano jako alergię. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Szczepienia przeciw odrze - kto powinien się zaszczepić?

Tysiąc osób z otoczenia chorych zostało objętych nadzorem epidemiologicznym. Wszyscy narażeni poddani zostaną profilaktycznym szczepieniom. 

Odra. Jak rozpoznać chorobę? 

Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa odry, który wnika do górnych dróg oddechowych i spojówek, namnaża się początkowo w okolicznych węzłach chłonnych i tkance limfatycznej, a następnie przenika do krwi i zakaża komórki układu limfatycznego w całym organizmie oraz nabłonek dróg oddechowych.

Zobacz także

Objawy odry są charakterystyczne. Czerwona wysypka, kaszel, gorączka, czerwone oczy czy wrażliwość na światło to tylko niektóre z nich.

RadioZET.pl/PAP/DG