Zamknij

Odstrzał dzików już w ten weekend. Komisja Europejska popiera, minister środowiska rekomenduje

Redakcja
11.01.2019 12:51

Minister środowiska Henryk Kowalczyk rekomenduje myśliwym, by nie strzelali do ciężarnych loch i loch prowadzących młode. Pismo w tej sprawie skierował już do Polskiego Związku Łowieckiego i Lasów Państwowych. Decyzja o rekomendacji zapadła po czwartkowym spotkaniu ministra z prezydentem Dudą. Tymczasem Komisja Europejska informuje, że... popiera odstrzał dzików w Polsce jako metodę walki z afrykańskim pomorem świń.

Odstrzał dzików już w ten weekend. Komisja Europejska popiera, minister środowiska rekomenduje
fot. GERARD/REPORTER/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„W związku z niewłaściwą interpretacją pisma z 21 listopada 2018 roku [...], jakie skierowała do panów pani Małgorzata Golińska sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w którym znajdowała się prośba o intensyfikację odstrzału dzików, w tym loch, zanim przystąpią do rozrodu, zwracam uwagę na fakt, że pismo nie nakazywało strzelania do ciężarnych loch” – podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk w piśmie skierowanym do Łowczego Krajowego Piotra Jenocha i dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego.

Minister jednocześnie „rekomenduje” myśliwym „wstrzymywanie się” od odstrzału prośnych i prowadzących młode loch.

Zobacz także

Po spotkaniu z prezydentem

Decyzja o takiej rekomendacji zapadła po czwartkowym spotkaniu ministra z prezydentem. To właśnie Andrzej Duda zwrócił się do Henryka Kowalczyka o „rozważenie wyłączenia z odstrzału wysokoprośnych loch” – informowała jego kancelaria.

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Henryk Kowalczyk od początku podkreśla, że polowania są konieczne, by skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu ASF.

Protesty ekologów

Plany odstrzału dzików wzbudziły w ostatnich dniach liczne protesty m.in. ekologów. Ich zdaniem zgoda ministra środowiska na odstrzał może oznaczać całkowitą eliminację dzików z Polski. Jak twierdzą, masowe zabijanie dzików wpłynie też na liczebność innych gatunków i – paradoksalnie – może przyczynić się do rozprzestrzenienia ASF.

Zobacz także

Przeciwni masowemu odstrzałowi są też sami myśliwi.

KE za odstrzałem dzików

Co ciekawe, plany redukcji populacji dzików w celu zwalczania ASF popiera Komisja Europejska.

Podczas piątkowej konferencji prasowej rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen podkreślała, że odstrzał „może być wykorzystany do redukcji populacji dzików, pod warunkiem, że prowadzony jest we właściwym miejscu i we właściwy sposób”.

Jak dodawała, Komisja Europejska uważa walkę z ASF za priorytet, bo wirus jest zagrożeniem dla europejskiego sektora trzody chlewnej.

Zaznaczała, że jest to sprawa bardzo pilna, bo wirus rozprzestrzeniał się bardzo szybko w ciągu ostatnich miesięcy. Jak wskazała, wszystkie kraje dotknięte ASF, w tym Polska, muszą podejmować działania, by sobie z tym problemem radzić.

Wzmożone polowania mają zacząć się w najbliższy weekend i trwać do końca stycznia.

RadioZET.pl/PAP/JŚ