Skrzywdzili cię w szpitalu? Dostaniesz od 1,5 tys. do 300 tys. zł

20.04.2017 07:15

Ofiary zdarzeń medycznych będą dostawać odszkodowania od 1,5 do 300 tys. zł. Resort zdrowia ma już gotowy projekt, chociaż na razie leży on w ministerialnej zamrażarce - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Skrzywdzili cię w szpitalu? Dostaniesz od 1,5 tys. do 300 tys. zł fot. Pixabay

Nieważne czy doszło do błędu medycznego, czy powód był inny. Jeżeli pacjent doznał uszczerbku na zdrowiu podczas pobytu w szpitalu, będzie miał prawo ubiegać się o odszkodowanie. Wypłacane ma być ze specjalnego funduszu wypadkowego, na który złożą się szpitale, budżet państwa i NFZ. W pierwszym roku działalności fundusz dysponować ma kwotą 400-500 mln zł. Pierwotnie mówiło się nawet o miliardzie zł rocznie.

Zagłosuj

Czy plan wprowadzenia sieci szpitali ułatwi dostęp do opieki medycznej?

O tym, czy pacjent ma prawo otrzymać odszkodowanie, decydować będzie odpowiednio przeszkolony orzecznik (najprawdopodobniej lekarz) zasiadający w specjalnej komisji. Kwota odszkodowania byłaby zależna od poziomu uszczerbku na zdrowiu. Obecnie pacjenci mogą ubiegać się o odszkodowanie na drodze sądowej lub przed komisjami przy urzędach wojewódzkich. Problem polega jednak na tym, że szpitale proponują im żenująco niskie kwoty; nawet 1 zł za śmierć pacjenta.

RadioZET.pl/DGP/PAP/MAAl

Oceń