Zamknij

Skrzywdzili cię w szpitalu? Dostaniesz od 1,5 tys. do 300 tys. zł

Redakcja
20.04.2017 07:15
Skrzywdzili cię w szpitalu? Dostaniesz od 1,5 tys. do 300 tys. zł
fot. Pixabay

Ofiary zdarzeń medycznych będą dostawać odszkodowania od 1,5 do 300 tys. zł. Resort zdrowia ma już gotowy projekt, chociaż na razie leży on w ministerialnej zamrażarce - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nieważne czy doszło do błędu medycznego, czy powód był inny. Jeżeli pacjent doznał uszczerbku na zdrowiu podczas pobytu w szpitalu, będzie miał prawo ubiegać się o odszkodowanie. Wypłacane ma być ze specjalnego funduszu wypadkowego, na który złożą się szpitale, budżet państwa i NFZ. W pierwszym roku działalności fundusz dysponować ma kwotą 400-500 mln zł. Pierwotnie mówiło się nawet o miliardzie zł rocznie.

Zagłosuj

Czy plan wprowadzenia sieci szpitali ułatwi dostęp do opieki medycznej?

Liczba głosów:

O tym, czy pacjent ma prawo otrzymać odszkodowanie, decydować będzie odpowiednio przeszkolony orzecznik (najprawdopodobniej lekarz) zasiadający w specjalnej komisji. Kwota odszkodowania byłaby zależna od poziomu uszczerbku na zdrowiu. Obecnie pacjenci mogą ubiegać się o odszkodowanie na drodze sądowej lub przed komisjami przy urzędach wojewódzkich. Problem polega jednak na tym, że szpitale proponują im żenująco niskie kwoty; nawet 1 zł za śmierć pacjenta.

RadioZET.pl/DGP/PAP/MAAl