Zamknij

Odszkodowania za powikłania po szczepieniu. Mamy pierwsze dane

14.02.2022 15:00

Wpłynęło kilkanaście wniosków o odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19 – informuje Radio ZET Rzecznik Praw Pacjenta. 

Szczepienie przeciw COVID-19
fot. Lukasz Gdak/East News

Fundusz Kompensacyjny działa od soboty 12 lutego. Warunkiem uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest wystąpienie działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, które spowodowało konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości.

– Wnioski, które wpłynęły, pochodzą zarówno od pacjentów, którzy przebywali w szpitalu, jak i tych po wstrząsie anafilaktycznym – powiedział w rozmowie z reporterem Radia ZET Danielem Wrzosem Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Z Funduszu Kompensacyjnego można uzyskać maksymalnie 100 tysięcy złotych. Wysokość odszkodowania zależy między innymi od długości hospitalizacji. Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 200 zł. Opłata od wniosku zostanie zwrócona w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik Praw Pacjenta pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. Jednak w przypadku wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia, opłata nie będzie zwracana.

RadioZET.pl/PAP