Zamknij

Tomasz Komenda w więzieniu spędził 216 miesięcy. To może być rekordowe odszkodowanie

Redakcja
20.03.2018 21:07
Tomasz Komenda w więzieniu spędził 216 miesięcy. To może być rekordowe odszkodowanie
fot. Archiwum RadioZET.pl

Nie milkną komentarze po głośnym zakończeniu 18-letniej odsiadki Tomasza Komendy. 41-latek wyszedł na wolność, gdy prokurator stwierdził, że popełniono błąd i mężczyzna jest niewinny. Media i organizacje pozarządowe spekulują nad zapowiadającą się walką o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Marcin Wolny, adwokat z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w rozmowie z portalem Superbiz.pl, twierdzi, że państwo polskie będzie walczyło o jak najkorzystniejszy wynik dla siebie. — Będą walczyć o każdy grosz — mówi ekspert.

Odszkodowanie dla Tomasza Komendy

Odszkodowanie dla niesłusznie skazanego może być rekordowo wysokie, gdyż ten za kratami spędził aż 216 miesięcy. Superbiz.pl pisze, że teoretycznie państwo polskie może usiłować odliczyć od przyznanej kwoty zadośćuczynienia „rachunek” za pobyt w więzieniu. — Wątpię, by do czegoś takiego doszło, to by było kuriozum — mówi dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ekspert w sprawie prawa karnego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

648 tys. złotych na utrzymanie

Z wyliczeń wynika, że utrzymanie Tomasza Komendy kosztowało łącznie ponad 648 tys. złotych. — Miesięczny koszt utrzymania więźnia kosztuje podatnika ok. 3 tys. złotych — podaje Superbiz.pl. Sam Tomasz Komenda na razie nie chce rozmawiać o ewentualnym odszkodowaniu i — jak mówił pytany przez dziennikarza TVN — najbliższy czas chciałby spędzić z rodziną.

Tak Tomasz Komenda w towarzystwie najbliższych opuszczał więzienie po 18 latach:

RadioZET.pl/Superbiz.pl/Se.pl/strz