Zamknij

Niezaszczepieni nie będą mogli odwiedzać chorych w szpitalach? Ministerstwo wydało rekomendacje

PAP
08.09.2021 07:09
Szpital w czasie pandemii Covid-19 - zdjęcie ilustracyjne
fot. Piotr Hukalo/East News

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowali rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach. Dokument określa różne zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw Covid-19, czy nie.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek - opracowane z Głównym Inspektoratem Sanitarnym - rekomendacje dotyczące odwiedzin w szpitalach. Rekomendacje przygotowano w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na Covid-19.

Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego ws. odwiedzin w szpitalach

W dokumencie wskazano, że jeżeli dorosły pacjent jest zaszczepiony przeciw Covid-19 lub przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wówczas rekomenduje się umożliwienie odwiedzin przez osoby zaszczepione lub osoby niezaszczepione, które mają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub przebyły zakażenie. We wszystkich przypadkach odwiedziny mogą odbywać się jedynie przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

W przypadku pacjentów zaszczepionych możliwe są odwiedziny również osób niezaszczepionych, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. W takim przypadku konieczne jest zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.

W rekomendacjach określono również warunki odwiedzin u pacjentów, którzy nie są zaszczepieni przeciw Covid-19, nie przebyli zakażenia oraz nie mają negatywnego wyniku testu. W takim przypadku chory może być odwiedzany jedynie przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19, mające negatywny wynik testu lub takie, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Nie rekomenduje się odwiedzania niezaszczepionego pacjenta przez osoby niezaszczepione przeciw Covid-19, niemające negatywnego wyniku testu i takie, które nie przebyły zakażenia. Wyjątkiem są sytuacje szczególne, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych). Szczegółowe rekomendacje są dostępne na stronach internetowych MZ i GIS.

RadioZET.pl/PAP - Olga Zakolska/oprac. AK

C