Zamknij

Odwołanie Czarneckiego: Europosłanka PiS zarzuca Thun, że przez nią Polska straciła wiceszefa PE

Redakcja
08.02.2018 11:26
Ryszard Czarnecki
fot. Bartosz Krupa/East News

Odwołanie Ryszarda Czarneckiego (PiS) z funkcji wiceszefa Parlamentu Europejskiego spada na barki europosłanki Róży Thun (PO), to jest jej odpowiedzialność — oświadczyła europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.

— Pierwszy raz Parlament Europejski odniósł się do wypowiedzi (europosła) wygłoszonej poza PE. Podstawowa zasada jest taka, że prezydium Parlamentu recenzuje, ocenia i ewentualnie karze za wypowiedzi wygłoszone na forum PE — podkreśliła Wiśniewska w Polsat News. Jak dodała, przypadek Czarneckiego jest pierwszym takim w historii. —To są absolutnie podwójne standardy — oceniła.

Zagłosuj

Czy Ryszard Czarnecki powinien pozostać na stanowisku wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego?

Liczba głosów:

Początek cenzury w PE?

— W kuluarach mówi się, że to jest początek cenzury w PE, bo dzisiaj Czarnecki, jutro ktoś inny spoza PE będzie ukarany za wypowiedź gdzieś tam — stwierdziła europosłanka. Zaznaczyła jednocześnie, że odwołanemu europosłowi nie dano nawet możliwości odniesienia się do sytuacji.

— Jeżeli chcemy mówić o poziomie debaty publicznej, to z całą pewnością pani Thun przyłożyła nie delikatną cegiełkę, tylko ciężki pustak, jeśli chodzi o obniżanie poziomu tej dyskusji — podkreśliła.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wiśniewska zapytana o wakat na stanowisku wiceprzewodniczącego PE powiedziała: „musimy chwileczkę poczekać”. — Kandydat zostanie przedstawiony w odpowiednim czasie; na pewno nie będziemy słuchać wskazań pani Thun. To będzie nasza suwerenna decyzja — zapowiedziała.

Dopytana, czy rozważana jest kandydatura prof. Zdzisława Krasnodębskiego, europosłanka odparła, że nie jest uprawniona do ogłoszenia tej kandydatury. — To kompetencja Ryszarda Legutki i we właściwym czasie ogłosi kandydata — powiedziała.

Zobacz także

Odwołanie Czarneckiego

W pierwszej połowie stycznia liderzy czterech grup politycznych w PE (chadeków, socjalistów, liberałów i zielonych) napisali list do szefa europarlamentu Antonio Tajaniego, domagając się odwołania Czarneckiego z funkcji wiceszefa PE w związku w tym, że porównał on europosłankę PO Różę Thun do szmalcownika. Była to reakcja na jej wystąpienie w krytycznym wobec działań polskich władz reportażu francusko-niemieckiej telewizji Arte. — Jak tak dalej pójdzie, w Polsce nastanie dyktatura, ale my nie zgodzimy się na to — wypowiedziała się w materiale Thun.
Szef delegacji PiS w PE Ryszard Legutko mówił w zeszłym tygodniu, że jeśli Czarnecki rzeczywiście zostanie odwołany, PiS wystawi w jego miejsce innego kandydata. Liderzy ugrupowań w PE zgodzili się, że miejsce Czarneckiego będzie zarezerwowane dla polityka PiS. 

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki został w środę odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Decyzja w tej sprawie zapadła większością 447 głosów za przy 196 przeciw i 30 wstrzymujących się od głosu.

To konsekwencja konfliktu między politykiem PiS a europosłanką PO Różą Thun. Czarnecki w związku z jej wystąpieniem w krytycznym wobec rządzących w Polsce filmie francusko-niemieckiej telewizji Arte i słów „jak tak dalej pójdzie, nastanie dyktatura”, porównał ją do szmalcownika. Liderzy większości frakcji w PE uznali to za „przekroczenie czerwonej linii” i zawnioskowali o dymisję. Wcześniej Czarnecki swoją wypowiedź komentował m.in. na antenie Radia ZET. O sprawie rozmawialiśmy także z Różą Thun.

RadioZET.pl/Polsat/maal