Zamknij

Południowej Polsce grozi powódź. 700 interwencji straży m.in. w związku z podtopieniami

31.08.2021 08:20
Podtopienia i zagrożenie powodziowe w południowej Polsce
fot. PAP/Grzegorz Momot

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty trzeciego stopnia dla Małopolski i Śląska. W pozostałej części kraju obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia. Wtorek będzie kolejnym dniem z ulewnymi deszczami.

W ciągu ostatniej doby było 700 interwencji strażaków spowodowanych przechodzącymi przez Polskę ulewami. Najwięcej było ich w Małopolsce. Strażaków wzywano tam 240 razy.

Podtopienia i alarmy powodziowe w Małopolsce

– Działania polegały na wypompowaniu wody z zalanych ulicy i budynków. Interweniowaliśmy w związku z połamanymi gałęziami, które niebezpiecznie zwisały nad chodnikami – poinformował w rozmowie z Radiem ZET rzecznik mazowieckiej straży Karol Kierzkowski.

Na razie alarmy powodziowe ogłoszono w Małopolsce w trzech powiatach: nowosądeckim, dąbrowskim i tarnowskim. Ponadto rozesłano alert RCB do mieszkańców województwa małopolskiego i śląskiego, w którym ostrzeżono o możliwych gwałtownych wezbraniach rzek i podtopieniach.

W ciągu najbliższych godzin możliwe jest przekroczenie kolejnych stanów alarmowych na rzekach na południu kraju. Według hydrologów na górnej i środkowej Wiśle w najbliższych dniach utworzy się fala wezbraniowa, której wysokość wyniesie ponad 4 metry.

RadioZET.pl

C