Zamknij

Kierowcy, uwaga! Policyjna akcja na drogach w całym kraju

Redakcja
28.09.2018 09:14
Policja
fot. P.Jedzura/East News

Ogólnopolska akcja policji na drogach. Funkcjonariusze sprawdzają, czy kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa i to, czy dzieci przewożone są w fotelikach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Akcja trwa między 6:00 a 22:00. Na drogi w całym kraju wyjedzie w tym czasie około 5 tys. funkcjonariuszy. Kontrola może skończyć się nawet kilkusetzłotowym mandatem!

Za jazdę samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa kierowcy grozi 100 zł mandatu i 2 punkty karne. Stuzłotowa grzywna grozi też pasażerom, którzy zapomną o tym obowiązku. A jeśli funkcjonariusz uzna, że to kierujący nie przypilnował osób z nim podróżujących, może nałożyć dodatkowe 100 zł kary. Za przewożenie dziecka bez fotelika kierującemu grozi 6 punktów karnych i mandat do 150 zł.

Samozwańczy policjant zatrzymał kierowcę lizakiem. Nieodpowiedzialne zachowanie [WIDEO]

Policja podkreśla, że w momencie wypadku pasy bezpieczeństwa utrzymują kierowcę i pasażerów w fotelu i pozwalają wytracić prędkość wraz z samochodem. Przytrzymują też podróżujących w bezpiecznej pozycji w przypadku dachowania pojazdu. Jak dodają, poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci tylko wtedy, gdy podczas wypadku pasy są zapięte. Z kolei pasażerowie, którzy na tylnym siedzeniu nie zapinają pasów, stanowią śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu. W chwili zderzenia swoim ciałem z dużą siłą wpadają w osoby na przednich siedzeniach.

RadioZET.pl/KGP/Dziennik.pl/JŚ