Zamknij

Ogólnopolska akcja policji. Policja ostrzega kierowców

31.07.2019 07:13
Policja
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Ogólnopolska akcja policji dotycząca bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego rozpoczęła się w środę o godzinie 6. Na drogi w całym kraju wyjechało ponad 5 tysięcy policjantów. Funkcjonariusze będą prowadzić kontrole głównie w rejonie przejść dla pieszych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ogólnopolska akcja policji pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” jest prowadzona w środę w godzinach 6-22. W tym czasie na drogi w całym kraju wyjedzie ponad 5 tys. policjantów ruchu drogowego, którzy szczególną uwagę będą zwracać na wykroczenia popełniane w pobliżu przejść dla pieszych.

Na celowniku policji będą m.in. kierowcy wyprzedzający na przejściach dla pieszych i wymijający pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem, aby ustąpić pieszemu. Policjanci będą także obecni w pobliżu przejazdów dla rowerów. Będą zwracać uwagę na rowerzystów, którzy jeżdżą chodnikami w miejscach, gdzie mają możliwość jazdy drogami dla rowerów.

Będziemy się skupiać na miastach, ale nie oznacza to, że nie będzie nas poza nimi.

podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Oprócz działań związanych z akcją policjanci będą reagować na każde wykroczenia tak jak każdego dnia. „To, że większą uwagę zwrócimy na niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, nie oznacza, że na drogach nie będzie wideorejestratorów, w tym grup SPEED” – powiedział Kobryś i dodał: „Trzeba mieć oczy dookoła głowy, i to nie tylko w poszukiwaniu radiowozu za sobą, ale głównie, żeby zwrócić uwagę na to, czy jedziemy zgodnie z przepisami”.

Zobacz także

Ogólnopolska akcja policji. Piesi giną na drogach

W ramach dzisiejszej akcji policjanci zwrócą szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych, ponieważ w ich przypadku ryzyko śmierci w wyniku wypadku drogowego jest największe.

Z danych przekazanych PAP przez Komendę Główną Policji wynika, że w tym roku — do 29 lipca na drogach zginęło 410 pieszych, z czego 119 poniosło śmierć na przejściach dla pieszych.

RadioZET.pl/PAP