Zamknij

Ogromny pożar lasu. "Bardzo trudna akcja, trwają intensywne działania"

Maciej Walasek
12.05.2022 18:09

Płonie około 100 hektarów lasu na terenie powiatu grójeckiego w miejscowości Prosna na Mazowszu - przekazał Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP. W akcji bierze udział 160 strażaków, 45 wozów, a także samoloty gaśnicze Lasów Państwowych.

pożar
fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

W czwartek w powiecie grójeckim w pobliżu miejscowości Prosna na Mazowszu doszło do olbrzymiego pożaru. Z początku informowano, że ogniem zajętych jest 5 hektarów terenu, ale w późniejszym komunikacie zaznaczono, że powierzchnia obszaru wynosi prawie 100 hektarów.

"Bardzo trudna akcja pożaru lasu na terenie powiatu grójeckiego w m. Prosna. Szacowana powierzchnia pożaru to około 100 hektarów.  Na miejscu pracuje 160 strażaków i 45 samochodów oraz samoloty gaśnicze Lasów Państwowych. Trwają intensywne działania gaśnicze" - czytamy we wpisie Karola Kierzkowskiego, rzecznika prasowego komendanta głównego PSP.

Tylko w czwartek w Polsce doszło do 41 pożarów w lasach, a aż 20 z nich wystąpiło w województwie mazowieckim.

Pożar na Mazowszu. Ogień zajął prawie 100 hektarów lasu

Według Lasów Państwowych przyczyną większej liczby pożarów są m.in. coraz lżejsze i bezśnieżne zimy. Nie pomaga też słoneczna i wietrzna pogoda oraz brak zielonej roślinności.

Przepisy ustawy o lasach zabraniają m.in. rozniecania ognia - poza miejscami do tego wyznaczonymi - w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 m od granicy lasu. Nie można tam również korzystać z otwartego płomienia i wypalać wierzchniej warstwy gleby oraz pozostałości roślinnych.

RadioZET.pl/Twitter, PAP - Bartłomiej Figaj