Zamknij

O. Wiśniewski: Powiedziałbym Kaczyńskiemu, by nie manipulował Kościołem

Redakcja
24.01.2019 12:39
o. ludwik wiśniewski
fot. Damian KLAMKA/East News

Dominikanin ojciec Ludwik Wiśniewski, którego przemówienie podczas uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza poruszyło wiele osób, był gościem Moniki Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24, gdzie wypowiedział się m.in. na temat relacji Kościoła z obecnym rządem.

Ojciec Ludwik Wiśniewski przyznał w „Kropce nad i”, że zastanawiał się nad tym, czy nie poprosić o audiencję prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. „Powiedziałbym mu, żeby nie manipulował Kościołem” – podkreślił.

Jak dodał, Kościołem manipuluje „całe to środowisko”. Za przykład podał m.in. wypowiadanie się na publicznych uroczystościach. „Ostatni tylko przykład podam: konsekracja kościoła w Toruniu. Dwóch kardynałów, 50 biskupów, cały rząd. Co to znaczy w ogóle? Co to za kraj? Co tu się odbywa?” – pytał.

O. Wiśniewski: społeczeństwo ma uczyć

Ojciec Wiśniewski odniósł się też do swojego przemówienia z sobotniego pogrzebu prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Duchowny mówił wówczas o mowie nienawiści „panoszącej się na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, parlamencie, a także w Kościele”. „Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać” – mówił zakonnik.

Zobacz także

– Całe to moje przemówienie dotyczyło przyszłości. Ja jestem, jak wielu ludzi, przerażony. Zbudowaliśmy w Polsce piekiełko. […] Myślę, że po trosze wszyscy za to odpowiadamy. Nie widzę ludzi zupełnie niewinnych – wskazał dominikanin.

– Musimy reagować, trzeba reagować na tego rodzaju zachowania. Nie można milczeć. […] Ktoś ostatnio pytał mnie, co robić. Wydaje mi się, że należałoby wreszcie spisywać i publikować: w takim to, a takim kościele padły takie a takie słowa, wypowiedział taki a taki ksiądz. Społeczeństwo ma uczyć, także księży – podkreślił. 

Jednocześnie duchowny zaapelował do polityków, by „postawili kropkę”. „Apeluję o to, żebyśmy zaczęli podawać sobie rękę, żebyśmy zaczęli słuchać jeden drugiego” – powiedział dominikanin.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24/MK