Zamknij

Dominikanin wzywa Jędraszewskiego do "honorowego podania się do dymisji"

05.08.2019 18:54
Dominikanin wzywa Jędraszewskiego do "honorowego podania się do dymisji"
fot. Piotr BLAWICKI/East News

Dominikanin Paweł Gużyński wzywa metropolitę krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego, do honorowego podania się do dymisji. Duchowny zaapelował również do internautów, by wysyłali do arcybiskupa wiadomości z taką prośbą. Sprawa dotyczy bulwersujących słów Jędraszewskiego, które padły w trakcie mszy z okazji 75.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, pod adresem społeczności LGBT+.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Kiedy przed wielu laty byłem aktywistą Amnesty International, słaliśmy do różnych instytucji na całym świecie listy w sprawach prześladowanych osób, aby wytwarzać nieustający nacisk. Robiliśmy to tak długo, dopóki sprawa nie znajdowała jakiegoś sensownego finału” – napisał na Facebooku dominikanin. Duchowny zaapelował do internautów, aby masowo zaczęli wysyłać do arcybiskupa Jędraszewskiego wiadomości z prośbą o odejście ze stanowiska. "Proponuję, abyśmy od jutra zaczęli wysyłać listy do abp. Jędraszewskiego z wyrazem oczekiwania, że honorowo poda się do dymisji z powodu słów o ‘tęczowej zarazie’” – zapowiedział kleryk.

Zobacz także

Jak zaznaczył, że inicjatywa ta ma odbywać się w granicach kultury i poszanowania dla drugiego człowieka, oraz instytucji kościelnej.

"Jeżeli zrobimy to wspólnie, konsekwentnie i z zachowaniem należytego szacunku dla urzędu biskupa, będzie to miało przynajmniej siłę wyrazu naszej przyzwoitości” - pisał ojciec Gużyński.

Zobacz także

"Nasza własna bierność nas niszczy, dlatego sam zaczynam od jutra, jeden list lub e-mail na tydzień aż do skutku (nawet jeśli będę jedyny)” – podsumował dominikanin.

Zobacz także

Duchowny z Zakonu Dominikanów opublikował również treść wiadomości, do której wysyłania zachęca Polaków:
"Szanowny Księże Arcybiskupie, w związku ze skandalicznymi wypowiedziami Księdza Arcybiskupa pod adresem osób LGBT+, w trakcie kazania wygłoszonego w dniu 1 sierpnia br., w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które nosiły znamiona mowy nienawiści, stojąc w całkowitej sprzeczności z fundamentalną dla każdego Chrześcijanina zasadą miłości do Bliźniego, naruszając tym samym naukę Chrystusa głoszoną przez Kościół Powszechny, którego ksiądz jest Sługą, zwracam się do Księdza Arcybiskupa o przeproszenie za wygłoszone słowa, honorowe podanie się do dymisji i poświęcenie się życiu w ciszy i odosobnieniu” – brzmi odezwa, wystosowana do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Zobacz także

Skandaliczne słowa przedstawiciela Kościoła

- Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły – powiedział  podczas mszy św. Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Duchowny dodał, że teraz jest "nowa zaraza – tęczowa”.

Zobacz także

Skandaliczne słowa, wycelowane w mniejszości seksualne, odbiły się szerokim echem. Wypowiedź Jędraszewskiego potępił przewodniczący Rady Miasta Krakowa i szef krakowskiej Platformy Obywatelskiej, Dominik Jaśkowiec. Wobec arcybiskupa złożono także wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa – zrobił to Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

 

RadioZET.pl/Onet/Facebook