Zamknij

Ojciec Rydzyk długo ukrywał, ile dostaje od państwa. W końcu upubliczniono dokumenty

Redakcja
08.06.2017 13:40
Ojciec Rydzyk długo ukrywał, ile dostaje od państwa. W końcu upubliczniono dokumenty
fot. east news

Przez długi czas ojciec Tadeusz Rydzyk nie chciał zdradzić, ile publicznych pieniędzy zarządzane przez niego organizacje i fundacje dostają od państwa. W końcu, jak informuje portal Pikio.pl, upubliczniono dokumenty, które pokazują, jak pokaźne są to sumy.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska wysłała nawet oficjalne pytanie do ojca Rydzyka w tej sprawie. Duchowny przez długi czas nie udzielał odpowiedzi, jednak zostały upublicznione dokumenty ukazujące współpracę polskich ministerstw z fundacjami i mediami duchownego z Torunia. Fundacje Rydzyka długo zwlekały z odpowiedzią. - W tej sytuacji w siedzibach obu fundacji złożyliśmy skargi na bezczynność. Dwa tygodnie po ich dostarczeniu otrzymaliśmy odpowiedź - czytamy na stronie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Setki tysięcy złotych od państwa

Jak podaje portal Pikio.pl, w 2016 r. projekty ojca Rydzyka najwięcej dotacji otrzymały od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Łącznie jest to 840 tys. złotych, z czego 250 tys. złotych otrzymała Fundacja Lux Veritatis za produkcję i emisję spotów „Wieś to też Polska”.

Kolejny nieokreślony w dokumencie spot otrzymał 23 tys. złotych, a ponadto kolejny cykl „Wieś to też Polska” otrzymał 287 tys. złotych, z czego 16 tys. na jego produkcję.

Ponadto fundacja Lux Veritatis od Narodowego Centrum Kultury w Warszawie dostała 70 tys. złotych za realizację i emisję materiału „Chrzest – moja nadzieja”. Na projekt o Polakach, którzy ratowali Żydów podczas wojny MSZ, przekazało ojcu Rydzykowi 200 tys. złotych.

Dotacje od wielu ministerstw

Jak wylicza Pikio.pl, inne spoty dostały od Ministerstwa Obrony Narodowej 102 tys. złotych dotacji. Cel ten wsparło również Ministerstwo Zdrowia, przekazując duchownemu 224 tys. złotych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało 50 tys. złotych, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 188 tys. złotych. Powyższe kwoty – jak informuje portal Pikio.pl – zostały przekazane organizacjom i fundacjom ojca Rydzyka jedynie na przestrzeni dwóch lat.

Zobacz, ile ojciec Rydzyk zapłacił za wieczyste użytkowanie działki w Toruniu wartej 1,8 mln złotych:

Zobacz także

RadioZET.pl/siecobywatelska.pl/Pikio.pl/strz