Ojciec Rydzyk dostał od państwa 4,5 mln złotych

Redakcja
17.07.2017 11:19
Ojciec Rydzyk dostał od państwa 4,5 mln złotych
fot. East News

Szkoła i organizacje powiązane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem dostały już od państwa blisko 4,5 mln złotych. Najwięcej kosztowały szkolenia medialne, reklamy programu Rodzina 500 plus i organizacja rocznicy chrztu Polski. Rekordowy kontrakt dla tych firm pochodzi z resortu sprawiedliwości.

Poseł Platformy Obywatelskiej zapytał wszystkie ministerstwa o kwoty, na jakie podpisały umowy ze szkołą i organizacjami powiązanymi z ojcem redemptorystą Tadeuszem Rydzykiem. Resorty zgodnie z prawem musiały udzielić posłowi odpowiedzi. Wszystkie poza Ministerstwem Obrony Narodowej wysłały już zestawienie kosztów. Wynika z nich, że duchowny i jego projekty otrzymały już niemal 4,5 mln złotych.

3 mln od resortu sprawiedliwości

Założyciel Radia Maryja Janusz Kawecki w rozmowie z członkiem KRRiTV narzekał, że toruńskie media niewiele dostają od spółek Skarbu Państwa. Tymczasem z oficjalnych dokumentów wynika, że jest inaczej. Np. kontrakt resortu sprawiedliwości kierowanego przez Zbigniewa Ziobro z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu opiewać ma na kwotę 3 mln złotych.

Zobacz także

Setki tysięcy dotacji

Z kolei Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało w ramach dotacji 698 tys. złotych dla instytucji powiązanych z ojcem Rydzykiem. Dodatkowo 49 tys. złotych wpłynęło z resortu tytułem „dotacji na poprawę warunków nauki dla niepełnosprawnych studentów i doktorantów”, a toruńska uczelnia uzyskała jedną z najwyższych dotacji na program „Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców”. Podobnych umów i dotacji jest wiele.

Ogłoszenia w "Naszym Dzienniku"

Niewiele mniej szczodry okazał się być resort rolnictwa, który podpisał umowę z fundacją Lux Veritatis na kwotę 752 tys. złotych. Tutaj szczegóły nie są jednak znane. Wiadomo jednak, że za same ogłoszenia i reklamy w „Naszym Dzienniku” Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapłaciło 92 tys. złotych.

Z tego, co zostało opublikowane wynika, że nie wszystkie resorty wspierają ojca Rydzyka. Umów nie podpisywała m.in. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Cyfryzacji, MEN, czy Ministerstwo Energii.

Czy powinno się w Polsce szczepić dzieci? Weź udział w naszej dyskusji w MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/Dziennik.pl/strz