Ojciec Rydzyk o zakazie marszu: Poczułem się tak, jakby naród dostał nóż w plecy

Redakcja
08.11.2018 11:08
Ojciec Rydzyk o zakazie marszu: Poczułem się tak, jakby naród dostał nóż w plecy
fot. J.Dominski/Reporter

Nie milkną echa po decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie organizacji tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie. Sprawę szeroko komentują politycy. Głos zabrał także o. Tadeusz Rydzyk. Duchowny stwierdził, że zakaz marszu „to jest nóż w plecy i pogarda”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zobacz także

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę, 7 listopada, że podjęła decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada. – Nie tak powinno wyglądać świętowanie stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę – powiedziała.

Kilka godzin później prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Ustalili oni, że w niedzielę zostanie zorganizowany „wspólny biało-czerwony marsz”, który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta, a jego organizacją zajmie się rząd – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Decyzję tę skrytykowała opozycja.

Zobacz także

Do decyzji Hanny Gronkiewicz-Walt o zakazie organizacji Marszu Niepodległości odniósł się na antenie Radia Maryja toruński redemptorysta ojciec Tadeusz Rydzyk. Jego zdaniem zakaz marszu „to jest nóż w plecy i pogarda”.

– Poczułem się tak, jakby naród dostał nóż w plecy. W takie święto, 100 lat od odzyskania niepodległości i nóż w plecy. To jest jakaś pogarda dla patriotów, pogarda też dla tych młodych ludzi, którzy są nadzieją, są patriotyczni, którzy kochają Polskę. Zamiast pomóc tej młodzieży, nawet jeżeli ktoś się z nimi nie zgadza, to rozmawiać na argumenty – argument prawdy, poszanowania drugiego człowieka, naszej historii, miłości, a nie w ten sposób. Dla mnie to jest niewyobrażalne – podkreślił Rydzyk.

Redemptorysta dodał, że podobnie postępowali zaborcy. – Nie dajmy się też sprowokować, bo widać, że są przeróżne prowokacje. Cały czas chcą nas zniszczyć. W tej chwili kojarzy mi się czas komunizmu. Jak coś się budziło w Polsce, to zaraz było to niszczone. Ile było takich oddolnych rewolucji w czasie komunizmu? Zawsze to niszczyli.

Zobacz także

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło  w Sądzie Okręgowym w Warszawie odwołanie od decyzji prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada.

RadioZET.pl/PAP/RadioMaryja/BM