Ojciec Rydzyk odradza zawierania małżeństw mieszanych. „Trzeba mieć rozum, nie tylko emocje i hormony”

Redakcja
12.12.2018 11:37
Ojciec Rydzyk odradza zawierania małżeństw mieszanych. „Trzeba mieć rozum, nie tylko emocje i hormony”
fot. J.Piski/Reporter

Ojciec Tadeusz Rydzyk przedstawił na antenie Radia Maryja swój pogląd dotyczący zawierania związków małżeńskich przez osoby pochodzące z różnych krajów. Jak zauważył, „do małżeństwa trzeba szukać no po prostu jedności. I tu bardzo pomaga jedna kultura i jeden język, i jedna religia. Bardzo pomaga”. Wtórował mu prof. Tomasz Biernat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O. Rydzyk i prof. Biernat zaprezentowali swoje poglądy w trakcie audycji „Porady psychologa i pedagoga” na antenie Radia Maryja. Byli zgodni co do tego, że „małżeństwa mieszane” są negatywnym zjawiskiem.

Zobacz także

– Do małżeństwa trzeba szukać no po prostu jedności. I tu bardzo pomaga jedna kultura i jeden język, i jedna religia. Bardzo pomaga. [...] Jedność ducha musi być – przekonywał Rydzyk. Wtórował mu prof. Biernat. „Badania to potwierdzają, że to są trudne małżeństwa, małżeństwa mieszane” – dodał.

– Bardzo ważne. Ja np. patrzę, jak Polki zobaczą, spodoba im się taki jakiś mężczyzna, bo ciemniejsza cera i tego... i z tym Arabem, i później jest „idź do haremu, jedź tam”. No tak jest, to są dramaty. Do małżeństwa trzeba mieć jeszcze rozum, nie tylko emocje i hormony – kontynuował Rydzyk.

Duchowny zwracał także uwagę na kwestie zdrowotne. „To trzeba zbadać jaka rodzina, problem chorób różnych, nie daj Boże choroby psychiczne, odchylenia osobowości, to wszystko razem” – zauważył.

Zobacz także

Z kolei prof. Tomasz Biernat podkreślał, że „mieszane małżeństwa” z góry skazane są na niepowodzenia. Jego zdaniem kluczowe są odmienne przyzwyczajenia oraz uwarunkowania kulturowe. Według niego w tym kontekście polska kultura jest traktowana za granicą gorzej. „Często na Polaków patrzy się »a, to Europa Środkowa, jacyś Ukraińcy«, tak? Że to zza muru berlińskiego, Europa Środkowa, to przybysz z daleka, który jest na nieco niższym poziomie rozwoju, także z powodu komunizmu. To widać w mediach, jest ten element patrzenia z góry” – dodał.

RadioZET.pl/RadioMaryja/BM