Zamknij

Znajdziesz nas także

Pobierz apkę Radia ZET

Okres lęgowy ptaków. Czy to koniec masowych wycinek drzew?

Redakcja
01.03.2017 11:45
Drzewa
fot. PAP

Zaczyna się okres lęgowy ptaków. Od dzisiaj do połowy października nie będzie można ścinać drzew, w których znajdują się gniazda ptaków. Ochronę ptakom zapewnia rozporządzenie ministra środowiska wydane pod koniec zeszłego roku. Czy zakończy to masową wycinkę drzew? Na to liczą ekolodzy.

Zagłosuj

Czy decyzja Kaczyńskiego jest słuszna?

Liczba głosów:

Na drodze zaprzestania ścinania drzew może stanąć dylemat prawny. Pełną zgodę na legalną wycinkę drzew na prywatnej posesji reguluje nowa, krytykowana zewsząd, grudniowa ustawa, która w hierarchii prawnej jest wyżej niż rozporządzenie, które ma chronić ptaki.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Teoretycznie istnieje możliwość, że osoba, która została ukarana za ścięcie drzewa z gniazdem ptaków, będzie próbowała dochodzić swoich praw w sądzie i udowadniać, że pozwala jej na to nowe prawo. Mimo to ekolodzy liczą, że w tym przypadku zakaz będzie obowiązywał.

Zobacz także

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, o którym mówią prawnicy, jest próba wpisania parków do rejestru zabytków. Plan taki mają władze Warszawy, które w ten sposób chcą uchronić m.in. teren obok Pałacu Kultury, na którym tylko wczoraj wycięto jedenaście drzew.

RadioZET.pl/jok/DG